Siūlome legalų darbą ir gerą atlyginimą Norvegijoje nuo 146 iki 360 NOK/val. (nuo 14 iki 42 EUR/val.)
8 604 28567  
Oslo: +4721950179 London: +442035149308
info@jobcenter.lt

Šalys

Naudinga


CV (gyvenimo aprašymo) parengimas

 Darbo paieškoje CV vaidina ypač svarbų vaidmenį, todėl jį būtina paruošti kuo kruopščiau. Darbdaviui pirmasis įspūdis apie Jus, Jūsų "vizitinė kortelė" yra būtent šis gyvenimo aprašymas. Suprantama, kad turite save pateikti kaip profesionalų, kompetetingą darbuotoją, be to, ir kaip patrauklią asmenybę.

CV privalu parašyti taisyklinga kalba, be klaidų ir/ar asmeninių pozicijų ar nuostatų nesusijusiais su darbo pobūdžiu klausimais. Be to, CV turi būti lakoniškas, o Jūsų mokslai, darbai ir pasiekimai išdėstyti chronologiškai.

Savaime suprantama, pateikiami faktai turi atitikti tikrovę.

Neįgudusiam žmogui nėra lengva atsižvelgti į visus CV keliamus reikalavimus, todėl mūsų konsultantų paslaugos, tinkamai surašant CV ir taip padidinant kandidatuojančiojo šansus gauti norimą darbą, daugeliui yra labai reikalingos.

Parašyti gerą CV – svarbus, tačiau ne vienintelis žingsnis įsidarbinimo kelyje. Be jo, pateikiamas ir motyvacinis laiškas, o dažnai dar ir rekomendacija

Viskas apie Angliją (Legalus darbas Anglijoje)

           Bendrieji duomenys apie Anglija

  • Anglijos gamta ir klimatas
  • Transportas Anglijoje
  • Gyventojai, miestai, kalba Anglijoje
  • Anglijos valstybė
  • Anglija ir Europos Sąjunga

Įdarbinimas Anglijoje

  • Kelionė į Angliją
  • Pasiruošimas kelionei
  • Darbo Anglijoe paieška iš Lietuvos
  • Kandidatų registracija
  • Svarbiausia, ką reikia nurodyti Jūsų CV (Gyvenimo aprašyme)
  • Kandidatų atranka
  • Anglų kalbos mokėjimas
  • Profesinės kvalifikacijos pripažinimas
  • Leidimas gyventi ir dirbti Anglijoje

Darbas Anglijoje

  • Darbo sutartis / Atlyginimai
  • Mokesčių sistema Anglijoje
  • Asmens numeris, banko sąskaita ir gyvenamosios vietos registravimas
  • Angliška virtuvė
  • Automobilis Anglijoje
  • Teisinė pagalba Anglijoje
  • Vertėjai

 

Bendrieji duomenys apie Angliją

 

Anglijos gamta ir klimatas

Vyrauja atlantinis jūrinisklimatas,veikiamas šiltosios Golfo srovės. Vyraujantys vėjai - pietvakarių ir vakarų. Per metus daugiau kaip pusė dienų būna debesuotos ir apniukusios. Žiemosšvelnios, drėgnos, pučia gūsingi vėjai. Vasarosvėsios. Pavasarisirruduoužsitęsia, būnavėjuoti ir dažnai žvarbūs.

Rūkaiir miglos – būdingas bruožas. Ypač žinomas tirštas gelsvos spalvos Londono rūkas. Škotijai garsėja migla su dulksna.

Krituliai pasiskirsto beveik vienodai per visus metus, išskyrus Peninus ir Ežerų kraštą (žiemą iškrenta dvigubai daugiau kritulių nei vasarą). Daugiausia kritulių tenka vakariniams kalnams ir kalvų šlaitams, mažiausia - rytinei Anglijai. Sniegodanga trumpalaikė: Kornvalyje išsilaiko vidutiniškai 5 dienas, Škotijos kalnuose - 60 dienų. Vidutinis dienų su krituliais skaičius ~200.

Jungtinė Karalystė – salų valstybė

EuroposšiaurėsvakaruosetarpŠiaurėsjūrosirAtlantovandenyno. Nuo Airijosjąskiria Airijos jūrair Keltų jūra.

Kranto linijos ilgis sudaro 12 429 km. Krantai raižyti, ir nėra nė vieno taško, nutolusio nuo jūros daugiau kaip 120 km. Rytinei ir vakarinei Škotijosbei pietinei ir pietrytinei Anglijospakrantei būdingi klifai. šiaurinei Škotijos, Hebridų, Orknioir Šetlandosalų pakrantėms - fjordai. Rytinei Anglijos pakrantei – lėkštas krantas su smėlio paplūdimiais. Velsuiir Kornvaliopusiasaliui būdingi riasiniai krantai. Žymiausi klifai: Anglijos pietrytinėje pakrantėje– kreidinisByčio kyšulys (175 m), kreidiniai Septynių Seserų, Šiaurinio Forlando, baltieji kreidiniai ir klintiniaiDoverio. Anglijos pietvakarinėje pakrantėje– granitiniaiLands Endo (61 m). Vaito salospakrantę taip pat sudaro klifai.

Gausybė įlankų, užutėkių, pusiasalių. Svarbiausios įlankos: Bristolio(230 km ilgio), Kardigano, Morkamo, Laimo, Solvėjaus, Klaido, Lorno, Morėjaus, Forto. Didžiausi pusiasaliai: Kornvalis, Kentas, Divedas, Linas, Kintairas. Vieni aukščiausių Europoje jūrų potvyniai ir atoslūgiaiBristolio įlankoje – Portishedo (16,3 m) ir Bristolio (14,5 m).

Transportas Anglijoje

Londone ir visoje Didžiojoje Britanijoje veikia išvystyta transporto sistema. Keleiviai vežami traukiniais, autobusais, lėktuvais ir kitomis transporto priemonėmis.

Keleivinis transportas Londone

Greičiausias ir patogiausias keliavimo Londone būdas – metro ir antžeminiai traukiniai. Visas Londonas yra padalytas į 6 transporto zonas. Pirmoji zona – centras, antroji – aplink centrą esantis ruožas, trečioji – aplink antrąją zona esantis ruožas ir t.t. Metro ir traukinių bilietų kainos priklauso nuo kelionės ilgio – kiek transporto zonų yra pravažiuojama. Kuo daugiau zonų – tuo brangesnis bilietas. Važiuojant maršrutiniu autobusu, mokamas standartinis bilieto mokestis, nepriklausantis nuo pravažiuotų zonų kiekio.


Londone galima nusipirkti nuolatinius dienos, savaitės, mėnesio ir ilgesnio laikotarpio bilietus tam tikroms zonoms (angl.travelcard). Šie bilietai galioja ir traukiniuose, ir metro, ir autobusuose. Pastaruoju metu labai populiarūs “Oyster” elektroniniai bilietai (plastikinės kortelės). Šiuos bilietus galima papildyti internetu ar specialiuose aparatuose metro stotyse. Vienkartiniai bilietai yra pigesni, jei mokama šia kortele. Savaitiniai ir ilgesnio laikotarpio bilietai parduodami tik “Oyster” kortelės pavidalu.

Priregistruoti ir papildyti savo "Oyster" kortelę galima čia: https://oyster.tfl.gov.uk/oyster/entry.do.

Naktimis metro uždarytas, ir traukiniai nevažinėja, bet po visą miestą kursuoja naktiniai autobusai.
Daugiau informacijos apie Londono keleivinį transportą rasite internetinėje svetainėje www.tfl.gov.uk.

Kaip greitai susigaudyti traukinių schemose?

Metro ir traukinių maršrutų schemos kabo metro stotyse, arba jas gaunate nemokamai prie bilietų kasų.
Visos Londono metro ir traukinių linijos yra žymimos skirtingomis spalvomis ir turi pavadinimus. Schemoje ant kiekvienos linijos yra pažymėtos stotys su pavadinimais. Įsidėmėkite, kad metro maršrutai turi kryptis (Šiaurės, Pietų, Rytų, Vakarų), todėl, žiūrėdami į schemą, pasirinkite tinkamą liniją ir teisingą važiavimo kryptį. Visame pasaulyje priimta, kad schemose kryptis North yra viršuje, South - apačioje, East - dešinėje, West - kairėje.

Kaip tai padaryti?

Pirmiausia raskte schemoje savo buvimo vietą (artimiausią stotį). Tada nustatykite, kokiomis ar kokia linija galima iš ten nuvykti į savo paskirties stotį. Stebėkite užrašus (rodykles), eikite iki pasirinktos linijos reikiamos platformos ir ite traukinio. Traukinyje taip pat yra to maršruto schema su stočių pavadinimais, bet, jei suklydote ir važiuojate ne ta kryptimi, nepanikuokite, išlipkite artimiausioje stotelėje. Tada eikite į tos pačios linijos kitos krypties platformą - ir nuvažiuosite į reikiamą stotį.
Tokiu pačiu principu vadovaukitės ir tada, kai į reikiamą vietą reikės važiuoti su keliais persėdimais. Visada išnagrinėkite schemą, nustatykite važiavimo kryptį, prisiminkite savo stotelės pavadinimą, o kad neklaidžiotumėt – vadovaukitės rodyklėmis, jų visur apstu.
Mokant anglų kalbą, galima pasiteirauti stotyse esančių pareigūnų.

BŪTINAI NUSIPIRKITE BILIETĄ!

Tarpmiestinis ir tarptautinis keleivinis transportas

Tarp Didžiosios Britanijos miestų kursuoja traukiniai, autobusai ir lėktuvai. Greičiausias ir patogiausias antžeminės kelionės būdas – traukiniais. Kelionės bilietus, traukinių tvarkaraščius, kaip nuvažiuoti iš vienos vietos į kitą visoje Didžiojoje Britanijoje, rasite čia: http://www.nationalrail.co.uk/

Kelionės autobusais yra pigesnės, bet trunka žymiai ilgiau. Kai kurios pigios autobusų kompanijos (pvz., http://www.megabus.com) siūlo tarpmiestines keliones už kelis svarus. Taip pat verta pasižiūrėti http://www.nationalexpress.com.

Iš Londono ir kitų didesnių Didžiosios Britanijos miestų į visą pasaulį skraido daugybė įvairių aviakompanijų lėktuvų. Vien tik Londone ir šalia jo yra 5 dideli oro uostai – Heathrow, Gatwick, City, Stansted ir Luton.

Lietuviams, dažnai keliaujantiems į tėviškę ar kitur, labai svarbu ne tik rasti pigius lėktuvų bilietus namo, bet ir pigią kelionę nuo oro uosto iki Londono. Pigiausia vykti - autobusu, greičiau, bet žymiai brangiau - traukiniu. Pigiausiai iš Stanstedo, Lutono ir Gatwicko oro uostų veža autobusų kompanija EasyBus (http://www.easybus.co.uk), jei bilietus perki internetu iš anksto. Perkant autobuse kainos būna dvigubai ar net trigubai didesnės. Iš ir į Stanstedą galima keliauti su Terravision kompanijos autobusais (http://www.terravision.eu/london.html) bei National Express (http://www.nationalexpress.com). Bilietus taip pat verta užsisakyti iš anksto internetu - taip daug pigiau.

 

Gyventojai,miestai,kalba Anglijoje

Miestai pagal gyventojų skaičių

Vieta

Miestas

Regionas

Gyventojų skaičius



 

1

Londonas

Londonas

7 172 091

2

Birmingamas

Vakarų Midlandsas

970 892

3

Glazgas

Škotija

629 501

4

Liverpulis

Šiaurės Vakarų Anglija

469 017

5

Lidsas

Jorkšyras ir Hambersaidas

443 247

6

Šefildas

Jorkšyras ir Hambersaidas

439 866

7

Edinburgas

Škotija

430 082

8

Bristolis

Pietvakarių Anglija

420 556

9

Mančesteris

Šiaurės Vakarų Anglija

394 269

10

Lesteris

Rytų Midlandsas

330 574

Demografija

Gatvė Londone

Pasak paskutinio (2001 m.) surašymo, Jungtinėje Karalystėje gyvena 58 789 194 žmonių. 2007 m. viduryje buvo apskaičiuota, kad gyventojų skaičius išaugo iki 60 975 000. Populiacijos augimas daugiausiai vyksta dėl imigracijos, bet tam įtakos turi ir didėjantis gimstamumas (kuris yra šiek tiek didesnis nei mirtingumas) ir ilgėjanti vidutinė gyvenimo trukmė, kuri, pasak 2009 m. apskaičiavimų, yra 79,01 metų (76,52 vyrams ir 81,63 moterims). 2007 m. viduryje atlikti demografiniai apskaičiavimai taip pat atskleidė, kad pensijinio amžiaus gyventojų dabar Jungtinėje Karalystėje yra daugiau nei šešiolikmečių ir jaunesnių žmonių. Pasak tų pačių 2007 m. apskaičiavimų, Anglijoje gyvena 51,1 milijonas žmonių, Škotijoje - 5,1 milijonas, Velse - 3 milijonai, Šiaurės Airijoje - 1,8 milijono[5]. Gyventojų tankumasAnglijoje yra 383 žm./km², Velse - 142 žm./km², Šiaurės Airijoje - 125 žm./km², o Škotijoje - tik 65 žm./km². Palyginimui, bendras pasaulio gyventojų tankumas yra 42 žm./km².

Žemėlapis pagal užsienyje gimusių žmonių populiacijas. Kuo tamsiau nuspalvinta šalis, tuo daugiau joje gimusių žmonių gyvena Jungtinėje Karalystėje.

Oficialiais duomenimis, 2010 m. Didžiojoje Britanijoje dėl imigracijos žmonių skaičius padidėjo 215 000 gyventojų, o 2007 m. - 262 000. Nuo 1997 metų į Jungtine Karalystę imigravo 3,7 milijono daugiau žmonių, nei iš jos emigravo. 84% iš jų atvyko ne iš Europos valstybių. Europos Sąjungos piliečiai turi teisę gyventi ir dirbti bet kurioje ES šalyje, todėl šiuo metu vienas iš šešių imigrantų yra iš 2004 m. prie ES prisijungusių rytų Europos valstybių. Šiuo metu JK yra apie 220 000 lietuvių išeivių. Emigracijos iš Lietuvos mastai mažėja, bet didėja į Angliją imigruojančių lietuvių studentų skaičius.

Emigracija iš Jungtinės Karalystės irgi vyksta. Apie 5,5 milijono D. Britanijoje gimusių žmonių gyvena užsienyje. Daugiausiai emigruojama į Australiją, Ispanijąir JAV.[11]

Etninė sudėtis

Pasiskirstymas pagal etnines grupes:

Etninė grupė

Gyventojų skaičius

% (nuo visos JK populiacijos)

Baltaodžiai

54 153 898

92,1 %

Juodaodžiai

1 148 738

2,0 %

Daugiarasiai

677 117

1,2 %

Indai

1 053 411

1,8 %

 

Pakistaniečiai

747 285

1,3 %

 

Bengalai

283 063

0,5 %

 

Kinai

247 403

0,4 %

 

Kiti azijiečiai

247 644

0,4 %

 

Kiti

230 615

0,4 %

 

 

 

 

 

Skirtingų Jungtinės Karalystės teritorijų etninė sudėtis ženkliai skiriasi. Londone nebaltaodžiai žmonės sudaro 30,4 %, o Leisteryje- net 37,4 % visos populiacijos.

Pasiskirstymas pagal religijas (2001 m. surašymas):

  • Krikščionys- 71,6 %
  • Musulmonai- 2,7 %
  • Hinduistai- 1,0 %
  • Sikhai- 0,6 %
  • Judėjai- 0,5 %
  • Budistai- 0,3 %
  • Kitų religijų atstovai - 0,3 %
  • Neatsakė - 7,3 %
  • Nereligingi - 15,5 %

Anglikonų bažnyčiayra didžiausia šalyje ir ją remia šalies vyriausybė.

Pasak 2005 m. apklausos, 38 % Jungtinės Karalystės gyventojų „tiki, kad egzistuoja Dievas“, 40 % „tiki, jog yra kokia nors dvasia arba dvasinė energija“ ir 20 % „netiki jokiais dievais, dvasiomis ar dvasinėmis energijomis“.[16]Tik dešimtadalis gyventojų lanko bažnyčią kas savaitę arba dažniau.[17]

Kalbos

Jungtinė Karalystė neturi jokios oficialios kalbos, bet pagrindinė šnekamoji kalba yra anglų. Taip pat šnekama valų(apie 25 % Velso gyventojų), škotų gėlų(1,5 % Škotijos gyventojų), menksiečių(kelios dešimtys Meno Salos gyventojų), kornų(apie 3000 žmonių), airių kalba bei įvairiais škotų kalbos dialektais. Iš imigrantų kalbų labiausiai paplitusios yra kinųir hindikalbos. Pasak 2005 m. apklausos, net 62 % gyventojų nemoka nei vienos užsienio kalbos. Pagal šį rodiklį Jungtinė Karalystė yra antra tarp ES šalių po Airijos.[18]Populiariausia užsienio kalba yra prancūzų, kurią moka 23 % gyventojų. Dar 9 % populiacijos gali susišnekėti vokiškaiir 8 % - ispaniškai.

Anglijos valstybė

Pagrindinis straipsnis: Jungtinės Karalystės politinė sistema

Valdymo sistema – konstitucinė monarchija.

Vykdomoji valdžia priklauso ministrų kabinetui, kuriam vadovauja ministras pirmininkas, priimantis sprendimus monarcho vardu.

Nuo 1952metų Jungtinės Karalystės valdovė – Karalienė Elžbieta II.

Valdžia labai centralizuota – visa politinė valdžia yra Londone. Tačiau paskutiniu metu kiekvienoje priklausančioje teritorijoje (išskyrus Angliją) įsteigti nuosavi valdžios organai, atsakingi už vidinius sprendimus.

Įstatymų leidžiamoji valdžia – parlamentas – susideda iš Bendruomenių Rūmų ir Lordų Rūmų.

Anglija ir Europos Sąjunga

JK parlamento Bendruomenių rūmai per artimiausius tris mėnesius, likusius iki šių metų pabaigos, svarstys klausimą dėl referendumo surengimo ir teisės šalies piliečiams nuspręsti dėl Britanijos ir ES santykių ateities suteikimo, skelbia BBC.

Tai paaiškėjo po to, kai parlamentarams buvo įteikta peticija, pasirašyta daugiau nei 100 tūkstančio žmonių, reikalaujančių leisti visuomenei nuspręsti - pasilikti ar išstoti iš Europos Sąjungos.

Tai būtų pirmas kartas per trisdešimt šešerius metus, kai Britanijos valdžia suteiktų galimybę žmonėms priimti sprendimus dėl šalies ir Europos bendrijos santykių. Paskutinį kartą toks referendumas buvo rengtas 1975 metais, kai britai pritarė JK stojimui į Europos Sąjungą.

Ministras pirmininkas David'as Cameron'as pareiškė, kad jis nemano, jog JK turėtų palikti ES, ir nepalaiko referendumo idėjos. Tačiau premjeras pripažino, jog „tolimesnėje perspektyvoje norėtų susigrąžinti daugiau sprendimo teisės“ iš Briuselio atgal į Britaniją.
Visuomenės apklausų duomenims, maždaug pusė britų pasisako už šalies išstojimą iš Sąjungos. Už pasilikimą ES balsuotų tik trečdalis piliečių.
ES nepopuliarumą Britanijoje ypač skatina dabartinės eurozonos finansinės problemos.

Kelionė į Angliją

Vežame į Angliją keleivius, siuntinius. Paimame iš visų miestų. Iš Lietuvos išvažiuojame kiekvieną PENKTADIENĮ, iš Anglijos išvažiuojame kiekvieną SEKMADIENĮ.

Važiuojame komfortabiliu Mercedes-Benz mikroautobusu: patogios sėdynės, DVD, vaizdo ir garso aparatūra. Keleiviai apdrausti visos keliones metu. Vairuoja du patyrę ir paslaugūs vairuotojai. Patogu, saugu ir greita.

Visada stengiamės pasiūlyti savo klientams ne tik kokybiškas, greitas, patikimas paslaugas, malonų aptarnavimą, bet ir žemiausias kainas.

Be abejo, galite pasirinkti ir kitus keliones variantus. Pvz., lėktuvu ar autobusu; daug žmonių važiuoja ir savo transportu. Kelionės savo mašina privalumai – galimybė pasiimti papildomą bagažą bei išsidalinti kelionės išlaidas 2-4 žmonėms.

Pasiruošimas kelionei

Kiekvienam išvykstančiam patariame pasirūpinti tokiais dalykais:

  1. Dokumentai
  2. Pinigai, kreditinė kortelė
  3. Drabužiai keliems sezonams
  4. Maistas pirmoms 2-3 savaitėms
  5. Būtini vaistai
  6. Gera avalynė

Visą kitą informaciją UAB „Jobcenter LT“ suteiks priklausomai nuo pasirinkto darbo.

 

Darbo Anglijoje paieška iš Lietuvos

UAB „Jobcenter LT“, įmonės kodas 300690248. LICENZIJA. Pagrindinė įmonės veiklos sritis - Lietuvos piliečių ir nuolat gyvenančių Lietuvoje asmenų įdarbinimas Norvegijoje, Anglijoje, Vokietijoje. Kitos veiklos sritys - privačių bei verslo kontaktų paieška tiek Norvegijoje, Anglijoje, Vokietijoje, tiek Lietuvoje; šių kontaktų palaikymas, darbo projektų planavimas ir vykdymas, bendradarbiaujant su kitomis Lietuvos ir Baltijos šalių įmonėmis, o taip pat personalo atranka Lietuvoje ir jo paruošimas darbui Norvegijoje, Anglijoje, Vokietijoje.

Tel. + 370 5 246 05 80 Mob. +370 604 28567

 

Kandidatų į Anglija registracija

Asmeniškai - klientas kviečiamas į įmonės ofisą konsultacijai. Jis atsineša su savimi arba užpildo po konsultacijos Gyvenimo aprašymą (CV). Užregistravus kandidatą, padaromos reikalingų dokumentų kopijos, jie tvirtinami ir verčiami. Patikrinamos ir kalbos žinios.
Internetu - Šis registracijos būdas naudojamas tuo atveju, kai klientas neturi galimybės asmeniškai atvykti į pokalbį-konsultaciją.

Tuomet klientas, tik IŠ ANKSTO SUSITARĘS SU MŪSŲ VADYBININKU, išsiunčia mums savo Gyvenimo aprašymą (CV) ir reikalaujamų dokumentų kopijas elektroniniu paštu. Pateikiant klientui vienus ar kitus pasiūlymus, pagrindiniais kriterijais išlieka: asmens kvalifikacija, anglų kalbos mokėjimas, darbo konkrečioje sferoje patirtis bei galimybė gauti ankstesnių darboviečių rekomendacijas.

Svarbiausia, ką reikia nurodyti Jūsų CV (Gyvenimo aprašyme)

Rekomenduojame anketoje suteikti mums kuo daugiau informacijos apie save, savo įgūdžius ir žinias, darbo patirtį ir pageidavimus. Neužpildyti gali likti tik nepažymėti laukeliai, tačiau anketos, kuriose asmuo nenurodė savo išsilavinimo ir/ar darbo patirties, dažniausiai nesulaukia darbdavių susidomėjimo. Neabejotina, kad, rinkdamiesi darbuotojus, darbdaviai pirmiausiai atkreipia dėmesį į asmens darbo patirtį. Todėl primygtinai patariame nurodyti, kokioje srityje esate labiausiai patyręs bei kokioje darbo sferoje manote galėsiąs būti naudingiausiu darbuotoju.
Mūsų įmonės tikslas – abipusiu pasitikėjimu pagrįsta patikimų klientų rato plėtra. Jei pažįstate jau pasinaudojusį mūsų paslaugomis asmenį, kuris galėtų rekomenduoti jus asmeniškai, paminėkite tai savo CV. Informuojant apie laisvas darbo vietas, tai būtų jūsų privalumas.
Jeigu ateityje norėsite atnaujinti savo registracijos anketą, nebus būtina pildyti ją antrą kartą. Pakaks to, kad atsiųsite mums el. laišką su jūsų vardu, pavarde bei tais duomenimis, kuriuos norite pakeisti.

Kandidatų dirbti Anglijoje atranka

Įdarbinimo agentūra "DARBMAN" didelėmis grupėmis klientų į Anglija nesiunčia, nes įmonės veiklos prioritetas - personalo atranka smulkiems ir vidutiniams projektams. Darbuotojų parinkimas, konsultacinis pokalbis bei užsienio kalbos žinių pakankamumo patikrinimas atitinkamam darbo pasiūlymui atliekamas Lietuvoje, bet galutinį sprendimą dėl pasirenkamo asmens darbdavys priima asmeniškai, remdamasis pateikta informaciją. Todėl mūsų agentūra, sudarydama duomenų bazę, nesiremia griežto įdarbinimo eiliškumo principu, ir mes neduodame garantijos įdarbinti per konkretų laikotarpį. Viską lemia projektas, reikalaujantis atitinkamų darbuotojų, jų kvalifikacija bei darbdavio apsisprendimas.

Anglų kalbos mokėjimas

Siekiantiems įsidarbinti Anglijoje neabejotinu privalumu tampa užsienio kalbos mokėjimas, nes vienoje darbo vietoje dažniausiai dirba vos vienas ar keli darbuotojai iš Lietuvos. Tad darbdaviai pagrįstai reikalauja anglų kalbos žinių. Kai kuriuose projektuose, pvz., statybose, yra galimybė kartu dirbti keliems asmenims iš Lietuvos, iš kurių bent vienas moka užsienio kalbą. Taigi, net ir nemokantiems užsienio kalbos, tačiau geriems savo srities specialistams neužkertamas kelias įsidarbinti Anglijoje. Tokiu atveju sudaroma darni kelių asmenų komanda: į kvalifikuotų darbuotojų grupę paskiriamas darbuotojas, gerai mokantis anglų kalbą.
Kai kuriais atvejais mūsų įmonė rengia specializuotus anglų kalbos kursus, skirtus konkrečiam projektui. Šias mokymo išlaidas kartais padengia darbdavys, norintis įdarbinti pas save tinkamą kandidatą.

Profesinės kvalifikacijos pripažinimas

Gausite geriau apmokamą ar pagal savo išsilavinimą ar specialybę darbą, jei turėsite dokumentus, patvirtinančius Jūsų išsilavinimą ir darbo patirtį.


Leidimas gyventi ir dirbti Jungtinėje Karalystėje

Leidimas gyventi

Lietuvos Respublikos piliečiams leidimas gyventi Jungtinėje Karalystėje nereikalingas.

Leidimas dirbti

Norint dirbti Jungtinėje Karalystėje Lietuvos piliečiams nereikiajokio specialaus leidimo, tačiau nuo 2004 metų gegužės 1 dienos naujųjų ES šalių, tarp jų ir Lietuvos, piliečiai, norintys dirbti Didžiojoje Britanijoje ilgiau nei 1 mėnesį ir susiradę darbą, iš karto turi registruotisJungtinės Karalystės Vidaus reikalų ministerijos darbuotojų registre (Home Office Worker Registration Scheme).

Tai nėra tas pats, kaip leidimas dirbti. Vidaus reikalų ministerija negali jums neleisti dirbti. Ši registracija labiau reikalinga statistinių duomenų rinkimui ir situacijos darbo rinkoje bei migracijos srautų stebėjimui.

Norint užsiregistruoti, reikia užpildyti specialią anketą, kurioje turite nurodyti savo vardą, pavardę, adresą, gimimo datą, tautybę, informaciją apie jūsų darbą ir kokias pareigas užimsite.

Pirmos registracijos kaina yra 70 GBP. Jei tame pačiame darbe išdirbote 12 mėnesių, Jums daugiau nebereikės registruotis darbuotojų registre ir galėsite gauti leidimą gyventi, patvirtinantį jūsų teisę nuo šiol laisvai dirbti ir gyventi Jungtinėje Karalystėje.

Išsamesnė informacija ir kontaktai - interneto tinklalapyje, eikite į skyrelį Schemes and Programmes → Worker Registration Scheme.

Tame pačiame interneto puslapyje galite gauti (tik anglų kalba) ir darbuotojų registracijos formą – 1 (vienam asmeniui), arba formą –2 (grupei asmenų).

 

Darbas Anglijoje


Darbo sutartis/Atlyginimai


Darbo sutartis sudaroma, atsižvelgiant į konkretaus projekto trukmę. Bet visos vėlesnės derybos, liečiančios darbo sutarties pratęsimą ar darbą kito sezono metu, vyksta asmeniškai tarp darbdavio ir darbuotojo. Dažniausiai sėkmingą bendradarbiavimą tarp darbuotojo ir darbdavio nulemia įdarbinto asmens darbo rezultatai ir jo sugebėjimas prisitaikyti prie darbo sąlygų Didžiojoje Britanijoje.
Visi darbuotojai privalo pasirašyti su darbaviu darbo sutartį. Ji numato darbo laiką, darbo užmokestį ir kitas darbo sąlygas, tai pat atostogas. Būtinai įsigilinkite ir supraskite sutartį, prieš ją pasirašydami. Pasirašytos sutarties antrąjį egzempliorių turite pasilikti sau. Pasirašius darbo sutartį, Jūs esate darbdavio automatiškai apdraudžiamas nuo traumos darbo ir kelionės iš darbo ir į darbą metu. Visi darbuotojai nustatytu laiku privalo gauti darbo užmokestį ir algos išmokėjimo lapelį. Paprastai darbdavys pats neatskaičiuoja iš algos mokesčio, pvz., už buto nuomą ar pan. Jums turi būti išmokama pilna suma, atskaičiuojant tik mokestį valstybei, o visus kitus atskaitymus darbdavys gali daryti, tik raštiškai susitaręs su Jumis (tai gali būti įrašyta į darbo sutartį). Metų pabaigoje darbdavys jums turi pateikti visų metų algos lapelį.

Minimalus darbo užmokestis

Didžiojoje Britanijoje yra nustatytas minimalus darbo užmokestis, kurio dydis priklauso nuo amžiaus. Nuo 2006 metų rudens 16 – 17 metų dirbančiųjų minimali alga yra 3.30£ per val.,

18 – 21 metų dirbančiųjų – 4.45£ per val., ir dirbančiųjų, kuriems virš 21 metų – 5.35£ per val.

Tokiu būdu, minimalus mėnesinis atlyginimas Jungtinėje Karalystėje per 21-erius perkopusių žmonių yra apie £856, arba 4418Lt.

Vidutinis darbo užmokestis

Dirbantiems pilnu etatu vidutinis atlyginimas nuo 2006 metų pavasario išaugo iki £447 per savaitę.

Vyrų vidutinis atlyginimas buvo maždaug £487, moterų - apie £387 per savaitę.

Londone

Jungtinės Karalystės sostinėje Londonevidutinis atlyginimas didesnis nei kitose šalies regionuose ir sudaro maždaug £572 per savaitę.

Šalies Rytuose

Šalies šiaurės rytuose vidutinis atlyginimas yra apie £399, pietryčiuose - apie £470 per savaitę.

Geriausiai apmokamos specialybės Anglijoje

Aukščiausią vidutinę algą 2006 metais uždirbo sveikatos priežiūros specialistai– pilnu etatu dirbančiųjų šiame sektoriuje alga buvo apie £1038 per savaitę.

Kiek mažiau už juos uždirbo aukštos kvalifikacijos vadybininkai– apie £688 per savaitę.

Trečioje vietoje buvo mokslo ir technologijų profesionalai,per savaitę uždirbantys apie £662.

Mažiausia vidutinė alga tais pačiais metais buvo pardavimų sferoje – £259 per savaitę.

 

Mokesčių sistema Anglijoje


Jungtinėje Karalystėje veikia progresyvinė mokesčių sistema.

Atsižvelgiant į jūsų pajamas jums gali tekti mokėti 10%, 22% arba 40%pajamų mokestį.

Šį mokestį iš jūsų algos išskaičiuoja darbdavys, o jūs kartą per metus turite užpildyti mokesčių deklaraciją ir susigrąžinti pinigus, jei esate permokėjęs.

Atvykę į šalį, Mokesčių inspekcijoje paprašykite specialios pažymos, kad nereikėtų mokėti dvigubų mokesčių (Jungtinėje Karalystėje ir Lietuvoje).

Daugiau informacijos apie socialinį draudimą ir mokesčius rasite šiame puslapyje.

Platesnės informacijos apie valstybinį socialinį draudimą, pajamų mokestį ir jums priklausančias socialines garantijas (atostogas, išmokas ir kt.) ieškokite čia.
 

Angliška virtuvė

Kuo ypatinga angliška virtuvė?
Anglija turi platų specialių patiekalų pasirinkimą smalsiam gomuriui sudominti. O angliška virtuvė yra mėgstama gurmanų pokalbių tema.


Ar angliška virtuvė tikrai tokia prasta kaip šnekama?
Už Anglijos ribų angliškas maistas dažnai būna mėgėjų gerai pavalgyti atpirkimo ožys. Tačiau pačioje Anglijoje kai kurie piliečiai šią virtuvę įvardija kaip vieną geriausių pasaulyje.
Žinoma, angliška virtuvė nėra tokia bjauri, kaip mano prancūzai, nors ir ne tokia puiki, kaip tvirtina kai kurie Anglijos fanai.

Dabartinė Angliška Virtuvė
Šis terminas nusako kelių dešimtmečių veiklą, kurios tikslas - meistriškas angliškų patiekalų ruošimas, naudojant geriausius šviežius vietinius produktus. Ši kampanija sėkmingai prisidėjo, keliant angliškos kulinarijos standartus.

Alus. Anglai pirmiausiai yra alaus (tik ne šviesaus) mėgėjai. Stiprus, pagamintas iš apynių, kartus alus yra populiariausias.

Sidras. Tiek stiprus (kartais neblogai svaiginantis) tiek lengvas sidras turi daug gerbėjų.

Arbata. Anglai yra arbatą (tik ne kavą) gerianti tauta. Pirmenybė teikiam labiau juodai, nei žaliai, arbatai. Gėrimas dažniausiai yra patiekiamas su pienu ir cukrumi.

Žymiausi angliški patiekalai ir jų ypatybės

Kai būsite Anglijoje, išbandykite šiuos patiekalus. Jie leis jums susipažinti su tradiciniu anglišku maistu.

Dešrelės ir košė (Bangers & Mash)
Kraujinė dešra (Black Pudding)
Bulvių ir kopūstų troškinys (Bubble & Squeak)
Mėsos ir daržovių pyragas (Cornish Pasty)
Lankasterio troškinys (Lancaster Hot Pot)
Piemens pyragas (Shepherd's Pie)
Mėsos ir inkstų pyragas (Steak & Kidney Pie)
Dešrelės tešloje (Toad in the Hole)
Jorkšyro pyragas (Yorkshire Pudding)

Automobilis Anglijoje

Ne vienas yra planavęs į JK iš Lietuvos atsivežti savo automobilį ir jį čia priregistruoti. Kai kurie galvoja apie naujo automobilio importavimą iš kaimyninių šalių ar net iš JAV. Taigi aptarsime, kur reikia kreiptis pagalbos ir kokius dokumentus užpildyti, norint D. Britanijoje užregistruoti automobilį su kairėje pusėje esančiu vairu.
Pirmiausia reikia nuspręsti, ar importuojamas automobilis bus skirtas asmeninėms, ar verslo reikmėms. Svarbu ir tai, ar automobilis yra senas, ar naujas, ar jis importuojamas iš ES šalių, ar ne. Šį kartą aptarsime automobilių, importuojamų iš ES šalių ir skirtų privačiam naudojimui, registravimą.

Retas lietuvis Jungtinėje Karalystėje gyvena be automobilio. Nesvarbu, nuosavas jis ar darbinis, didžiausia problema Anglijoje, ir ypač Londone, ta pati – trūksta vietų automobiliui pastatyti. O jeigu jos ir pakanka, statymo taisyklės – gana painios.

Pasikeisti vairuotojo pažymėjimą iš lietuviško į anglišką nėra pirmaeilė būtinybė, atvykus gyventi į Jungtinė Karalystę. Šį dokumentą užgožia kiti, svarbesni ir reikalingesni gauti darbui. Tačiau planuojant čia gyventi ilgiau, angliškas teises turėti pravartu. Pvz., Darius porą metų naudojosi vairuotojo pažymėjimu, išduotu Lietuvoje, o paskata pasikeisti jį į anglišką vairuotojo pažymėjimą buvo žymiai pigesnis automobilio draudimas. Kita lietuvių pora, Kristina ir Robertas, nors  Anglijoje kol kas nevairuoja, tačiau pažymėjimą pasikeitė dėl to, kad angliškas pažymėjimas – visur pripažįstamas kaip adreso patvirtinimas. Tai praverčia ir banke, ir tvarkantis bet kokius su dokumentais susijusius reikalus.
Dar vienas iš privalumų, turint JK išduotą vairuotojo pažymėjimą – daugiau galimybių įsidarbinti. Darbo skelbimuose dažniausiai nurodoma, kad reikalingas angliškas vairuotojo pažymėjimas (angl. full UK driving licence), o Europos Sąjungos pažymėjimas – netinka.

Teisinė pagalba Anglijoje

Kaip ir visi kiti užsieniečiai, esantys Anglijoje – ar čia dirbate, ar esate turistas – Jūs turite tam tikras teises. Darbdavys negali Jūsų be niekur nieko atleisti iš darbo, nes galioja tam tikros taisyklės, kurių jis privalo laikytis. Pavyzdžiui, atleidimas iš darbo privalo būti raštiškas, taip pat tam turi būti pagrindas, jis turi būti pateiktas iš anksto ir pan. Asmuo, atleistas iš darbo neteisėtai, gali turėti teisę gauti išeitinę išmoką, algą ir pan. Jei Jūs, dirbdamas Anglijoje, darbo metu susižalosite ar susirgsite, galbūt turite teisę į kompensaciją dėl traumos ar kitos patirtos žalos. Esant reikalui, mes suteiksime jums pilną informaciją apie teisininkus, kurie tuo metu Anglijoje galėtų Jums padėti. Tam tikrais atvejais valstybė gali visiškai ar dalinai padengti Jūsų išlaidas už advokato paslaugas.

Vertėjai

Jei dar nepakankamai mokate anglu kalbą ir dėl to iškyla sunkumų bendrauti ar susirašinėti su Jums reikiamomis institucijomis, Jums padės vertėjai. Atvyksime į Jums reikalingą vietą vertėjauti, taip pat išversime ar surašysime pagal Jūsų pageidavimus visus Jums reikalingus dokumentus, suteiksime informaciją kaip juos legalizuoti ir patvirtinti, į kokias institucijas siųsti. Už vertėjų paslaugas mokama pagal nustatytus tarifus.

Viskas apie Norvegija (Legalus darbas Norvegijoje)

Legalus darbas Norvegijoje

          Bendrieji duomenys apie Norvegiją

  • Gamta, klimatas Norvegijoje
  • Transportas Norvegijoje
  • Gyventojai, miestai, kalba Norvegijoje
  • Norvegijos valstybė
  • Norvegija ir Europos Sąjunga

           Įdarbinimas Norvegijoje

  • Kelionė į Norvegiją
  • Pasiruošimas kelionei
  • Darbo Norvegijoje paieška iš Lietuvos
  • Kandidatų registracija
  • Svarbiausia, ką reikia nurodyti Jūsų CV (Gyvenimo aprašyme)
  • Kandidatų atranka
  • Anglų / norvegų kalbų mokėjimas
  • Profesinės kvalifikacijos pripažinima
  • Leidimas gyventi ir dirbti Norvegijoje
  • Leidimas dirbti pagal pereinamojo laikotarpio taisykles
  • Leidimas dirbti pagal kitas, nei pereinamojo laikotarpio, taisykles
  • Įprasti klausimai, kreipiantis dėl leidimo dirbti Norvegijoje suteikimo

          Darbas Norvegijoje

  • Darbo sutartis
  • Asmens numeris, banko sąskaita ir gyvenamosios vietos registravimas
  • Mokesčių kortelė
  • Laisvalaikis Norvegijoje
  • Norvegiška virtuvė
  • Automobilis Norvegijoje
  • Teisinė pagalba Norvegijoje
  • Vertėjai


Bendrieji duomenys apie Norvegiją.

Gamta, klimatas Norvegijoje

Norvegija –visame pasaulyje žinoma nepakartojamos gamtos, kalnų ir fiordų šalis. Palyginti šiltą klimatą Norvegijoje lemia šilti vėjai ir vandenyno srovės (Golfo srovė). Vidutinė aukščiausia vasaros temperatūra -17 laipsnių šilumos, žiemos vidutinė žemiausia temperatūra – 5 laipsniai šalčio.

Transportas Norvegijoje

Norvegija – didžiulių atstumų šalis. Šalyje daug tiltų tarp fiordų ir salų, ar jungiančių salas su žemynu. Daugybė kelių eina per tunelius. Šalis išraižyta geležinkelių.
Tačiau dar svarbesnis - oro transportas. Norvegijoje yra apie 50 vietinės reikšmės oro uostų. Plaukioja daugybė laivų, kurie perveža keleivius ir daugiau kaip pusę šalies krovinių. Informacija apie transportą rasite internetinėse svetainėse www.nsb.no, www.nettbuss.no, www.travelstart.no ir kitose. Miestuose - susisiekimas autobusais, metro, tramvajais, t.p. į salas ar pusiasalius plaukia laivai. Informacija www.trafikanten.no.


Gyventojai, miestai, kalba Norvegijoje

Norvegijoje paskutiniaisiais duomenimis gyvena apie 4,5 mln gyventojų. Čia yra apie 350 000 imigrantų, dauguma jų – iš vakarų valstybių (Švedijos, Danijos, Anglijos), o tarp imigrantų ne iš EEE šalių pirmauja atvykėliai iš Pakistano, Irako, Irano, Vietnamo, Bosnijos-Hercegovinos. Didžiausi Norvegijos miestai – Oslo - 517 401 gyv. (turistinė informacija- www.visitoslo.com), Bergenas - 235 423 gyv., Trondheimas - 152 699 gyv., Stavangeris -111 0007 gyv. ir Kristiansandas - 74 590 gyv. Norvegijoje yra dvi valstybinės kalbos, kurios skiriasi kaip, pavyzdžiui, žemaičių ir aukštaičių tarmė. Būkmol (bokmål) - knygų kalba - įtakota danų kalbos, kalba apie 80 %, o nynošk (nynorsk) -naująja norvegų kalba - kalba apie 20% gyventojų. Kalbėti savo dialektu (net ir vesti TV ar radijo laidas) Norvegijoje yra įprasta, todėl praeina ne vieneri metai, kol užsienietis supranta visus įvairiausiais dialektais kalbančius norvegus. Elementarus norvegų kalbos mokėjimas yra būtinas, norint dirbti Norvegijoje, nors beveik visi norvegai labai gerai moka ir anglų kalbą. Norvegų kalbą galima išmokti suaugusiųjų mokymo centre, kursai ES piliečiams yra mokami. Kreipkitės: Rosenhof Voksenopplaeringssenter, Dynekilgaten 10, 0569 Oslo, tlf.: +47 22 38 77 00, www.rvo.no.

Norvegijos valstybė

Norvegija - viena turtingiausių pasaulyje ir aukšto gyvenimo lygio valstybė, kurioje rūpinamasi žmonių lygiateisiškumu, beveik neegzistuoja dideli turtiniai kontrastai. Norvegijos konstitucija paskelbta 1814 metų gegužės 17 dieną, išsivadavus iš Danijos, kurios sudėtyje Norvegija buvo nuo 1380-ųjų, valdžios. Ši diena yra Norvegijos nacionalinė šventė. Tais pačiais 1814 metais Norvegija dėl nepalankiai susiklosčiusių politinių aplinkybių buvo privesta sudaryti sąjungą su Švedija, tačiau šalies konstitucija ir lygiavertės partnerės statusas leido šaliai išlaikyti dalinę nepriklausomybę. Visiškai nepriklausoma valstybe Norvegija tapo 1905 metais, nutraukus uniją su Švedija. 2005-ais metais Norvegija šventė 100-o metų nepriklausomybės jubiliejų. Norvegijoje yra paveldima konstitucinė monarchija. Jau daugiau kaip šimtą metų veikia parlamentinė sistema, kurioje kabinetas (Karaliaus Taryba) atsiskaito Stortingui (Tautos Asamblėjai). Policija ir armija pavaldi Vyriausybei, kuriai vadovauja ministras pirmininkas. Norvegijos karalius Haraldas V-asis politinio vaidmens neturi ir atstovauja visai tautai. Stortingą sudaro 165 parlamentarai, atstovaujantys įvairioms politinėms partijoms, jis perrenkamas kas ketveri metai. Informaciją apie Norvegiją ir visas jos institucijas galite rasti internetinėse svetainėse: www.norge.no, www.odin.no, www.eniro.no.

Norvegija ir Europos Sąjunga

Nors Norvegija nėra Europos sąjungos sudėtyje, joje visų ES šalių piliečiams galioja beveik tos pačios, kaip ir Europos Sąjungos šalyse, taisyklės. Norvegijos ir ES santykius nustato EEE (Europos ekonominės erdvės) sutartis. Lietuvai tapus ES nare, lietuviams plačiau atsivėrė ir Norvegijos darbo rinka. Dabar Norvegijoje dirba ir gyvena apie 20 000 lietuvių. Jų vis daugėja, vieni laikinai atvyksta studijuoti ar dirbti, kiti kuriasi ilgesniam laikui. Nepamirškite, kad šioje civilizuotoje ir demokratinėje šalyje, kur rūpinamasi žmonių teisėmis, Jūs taip pat turite laikytis visų joje galiojančių įstatymų ir taisyklių.


Įdarbinimas Norvegijoje.


Kelione į Norvegija:


Dažniausiai kelionės į Norvegiją išlaidas apmoka arba darbdavys, arba pats darbuotojas. Mūsų agentūra pasirengusi parinkti savo klientams optimalų kelionės variantą tiek kainos, tiek patogumo atžvilgiu. Taip pat padėsime įsigyti reikiamus bilietus bei paruošti kelionės į jums paskirtą darbo vietą detalų planą.
Bilietų kainos gali keistis, tad tikslesnę informaciją apie kainas, galimus papildomus mokesčius, specialius pasiūlymus rasite įvairių vežėjų kompanijų interneto svetainėse arba kelionių agentūrose. Jose sužinosite ir apie nuolaidas, taikomas jaunimui bei išankstiniams bilietams, o taip pat informaciją apie šiuo metu galiojančius tvarkaraščius.

Transporto priemonės:

  • Autobusai
  • Traukiniai
  • Keltai
  • Lėktuvai
     

Pasiruošimas kelionei į Norvegija

Optimalų kelionės variantą ir transporto rūšį (rūšis) derėtų rinktis, apsvarsčius ne tik kainas ir tvarkaraščius, bet ir daugelį kitų sąlygų: pavyzdžiui, reikėtų nepamiršti, kad skrendantys lėktuvu ekonominės klasės keleiviai nemokamai gali vežtis tik 20 kg bagažo. Todėl pagalvokite, ar ketinate su savimi vežtis daug daiktų (pavyzdžiui, maisto produktų, rūbų ir pan.). Atidžiai pasitikrinkite, kokioje šalies vietoje randasi jūsų būsimo darbo vieta. UAB „Jobcenter LT“ darbo pasiūlymų geografinis išsidėstymas apima visą šalį, o atstumas nuo Norvegijos pietų iki šiaurės sudaro virš 2000 kilometrų. Vis dėlto neverta nerimauti net ir tuomet, jei gavote darbo pasiūlymą toliau nuo Norvegijos sostinės. Ši Skandinavijos šalis pasižymi puikiai išvystytais autobusų ir geležinkelio transporto tinklais, tad atvykę į Oslo, be vargo pasieksite net ir atokiausius šalies kampelius.
Rengiantis kelionei, reikėtų atidžiai susipažinti ir su visomis būsimo darbo sąlygomis. Pavyzdžiui, derėtų tiksliai sužinoti, ar jūsų darbo sutartyje numatomas nemokamas maitinimas, aprūpinimas darbo priemonėmis, drabužiais ir kt.; ar jūsų būsimojo darbdavio/įmonės įdarbinimo sutartis numato jūsų asmeninės transporto priemonės naudojimą darbo tikslams.
Susipažinę su būsimosios kelionės smulkmenomis, apsispręskite, kaip vyksite į Norvegiją: nuosavu automobiliu, autobusu ar lėktuvu.

Darbo paieška iš Lietuvos,Norvegijoje:

UAB „Jobcenter LT“, įmonės kodas 302332762. LICENZIJA. Pagrindinė įmonės veiklos sritis - Lietuvos piliečių ir nuolat gyvenančių Lietuvoje asmenų įdarbinimas Norvegijoje. Kitos veiklos sritys - privačių bei verslo kontaktų paieška tiek Norvegijoje, Anglijoje, Vokietijoje, tiek Lietuvoje, šių kontaktų palaikymas, darbo projektų planavimas ir vykdymas, bendradarbiaujant su kitomis Lietuvos ir Baltijos šalių įmonėmis, o taip pat personalo atranka Lietuvoje ir jo paruošimas darbui Norvegijoje, Anglijoje, Vokietijoje. Tel. + 370 5 246 05 80 Mob. +370 604 28567

Kandidatų registracija Norvegijoje

Asmeniškai - klientas kviečiamas į įmonės ofisą konsultacijai. Jis atsineša su savimi arba užpildo po konsultacijos Gyvenimo aprašymą (CV). Užregistravus kandidatą, padaromos reikalingų dokumentų kopijos, ir jie tvirtinami ir išverčiami. Patikrinamos ir kalbos žinios.
Internetu - Šis registracijos būdas naudojamas tuo atveju, kai klientas neturi galimybės asmeniškai atvykti į pokalbį-konsultaciją. Tuomet klientas, tik IŠ ANKSTO SUSITARĘS SU MŪSŲ VADYBININKU, išsiunčia mums savo Gyvenimo aprašymą (CV) ir reikalaujamų dokumentų kopijas elektroniniu paštu. Pateikiant klientui vienus ar kitus pasiūlymus, pagrindiniais kriterijais išlieka: asmens kvalifikacija, anglų kalbos mokėjimas, darbo konkrečioje sferoje patirtis bei galimybė gauti ankstesnių darboviečių rekomendacijas.

Svarbiausia, ką reikia nurodyti Jūsų CV (Gyvenimo aprašyme)

Rekomenduojame anketoje suteikti mums kuo daugiau informacijos apie save, savo įgūdžius ir žinias, darbo patirtį ir pageidavimus. Neužpildyti gali likti tik nepažymėti laukeliai, tačiau anketos, kuriose asmuo nenurodė savo išsilavinimo ir/ar darbo patirties, dažniausiai nesulaukia darbdavių susidomėjimo. Neabejotina, kad, rinkdamiesi darbuotojus, darbdaviai pirmiausiai atkreipia dėmesį į asmens darbo patirtį. Todėl primygtinai patariame nurodyti, kokioje srityje esate labiausiai patyręs bei kokioje darbo sferoje manote galėsiąs būti naudingiausiu darbuotoju.
Mūsų įmonės tikslas – abipusiu pasitikėjimu pagrįsta patikimų klientų rato plėtra. Jei pažįstate jau pasinaudojusį mūsų paslaugomis asmenį, kuris galėtų rekomenduoti jus asmeniškai, paminėkite tai savo CV. Informuojant apie laisvas darbo vietas, tai būtų jūsų privalumas.
Jeigu ateityje norėtumėte atnaujinti savo registracijos anketą, nebus būtina pildyti ją antrą kartą. Pakaks to, kad atsiųsite mums el. laišką su jūsų vardu, pavarde bei tais duomenimis, kuriuos norite pakeisti.

Kandidatų atranka

Įdarbinimo agentūra "DARBMAN" didelėmis grupėmis klientų į Norvegiją nesiunčia, nes įmonės veiklos prioritetas - personalo atranka smulkiems ir vidutiniams projektams. Darbuotojų parinkimas, konsultacinis pokalbis bei užsienio kalbos žinių pakankamumo patikrinimas atitinkamam darbo pasiūlymui atliekamas Lietuvoje, bet galutinį sprendimą dėl pasirenkamo asmens darbdavys priima asmeniškai, remdamasis pateikta informaciją. Todėl mūsų agentūra, sudarydama duomenų bazę, nesiremia griežto įdarbinimo eiliškumo principu, ir mes neduodame garantijos įdarbinti per konkretų laikotarpį. Viską lemia projektas, reikalaujantis atitinkamų darbuotojų, jų kvalifikacija bei darbdavio apsisprendimas.

Anglų / norvegų kalbų mokėjimas

Siekiantiems įsidarbinti Norvegijoje neabejotinu privalumu tampa užsienio kalbos mokėjimas, nes vienoje darbo vietoje dažniausiai dirba vos vienas ar keli darbuotojai iš Lietuvos. Tad darbdaviai pagrįstai reikalauja anglų arba norvegų kalbos žinių. Kai kuriuose projektuose, pvz., statybose, yra galimybė kartu dirbti keliems asmenims iš Lietuvos, iš kurių bent vienas moka užsienio kalbą. Taigi, net ir nemokantiems užsienio kalbos, tačiau geriems savo srities specialistams neužkertamas kelias įsidarbinti Norvegijoje. Tokiu atveju sudaroma darni kelių asmenų komanda: į kvalifikuotų darbuotojų grupę paskiriamas darbuotojas, gerai mokantis anglų arba norvegų kalbą.
Kai kuriais atvejais mūsų įmonė rengia specializuotus anglų ir/ar norvegų kalbų kursus, skirtus konkrečiam projektui. Šias mokymo išlaidas kartais padengia darbdavys, norintis įdarbinti pas save tinkamą kandidatą.

Profesinės kvalifikacijos pripažinimas

Gausite geriau apmokamą ar pagal savo išsilavinimą ar specialybę darbą, jei turėsite dokumentus, patvirtinančius Jūsų išsilavinimą ir darbo patirtį. Norėdami gauti daugiau informacijos apie kvalifikacijos pripažinimą, aplankykite tinklalapį www.nokut.no.

Leidimas gyventi ir dirbti Norvegijoje

Norint dirbti Norvegijoje, Jums reikės gauti leidimą. Gavus leidimą dirbti, automatiškai gaunate ir leidimą čia gyventi. Jei susituokiate su Norvegijos piliečiu (-e) ir gaunate leidimą gyventi Norvegijoje šeimos susijungimo pagrindu, automatiškai gaunate ir leidimą čia dirbti. Jei ketinate dirbti laikinai, galite kreiptis dėl leidimo, suteikiamo pagal pereinamojo laikotarpio taisykles naujųjų ES šalių piliečiams. Pastarasis leidimas gaunamas lengviau, bet nesuteikia teisės gauti leidimą nuolat gyventi Norvegijoje.

Leidimas dirbti pagal pereinamojo laikotarpio taisykles

Ši leidimą turite gauti prieš pradėdami dirbti. Dėl leidimo galite kreiptis į policijos poskyrį savo buvimo vietoje Norvegijoje. Jūsų vardu taip pat gali kreiptis ir darbdavys.

Leidimas dirbti pagal kitas, nei pereinamojo laikotarpio, taisykles

Galite kreiptis ir dėl kitokio pobūdžio leidimo dirbti. Norėdami gauti leidimą dirbti Norvegijoje, turite turėti konkretų darbo pasiūlymą. Yra septyni pagrindiniai leidimų dirbti tipai:

Specialistas

Specialistas yra asmuo, turintis tokį profesinį išsilavinimą ar tokias specialisto kvalifikacijas, kokių poreikis yra Norvegijoje. Jo ar jos kompetencija turi būti būtina tam tikrai veiklos sričiai. Specialisto leidimas dirbti liečia konkretų darbą ir konkrečią darbo vietą. Paprastai toks leidimas suteikiamas darbui pilnu etatu. Leidimas paprastai duodamas vieneriems metams su teise jį pratęsti. Po trejų metų galite kreiptis su prašymu gauti nuolatinį leidimą gyventi Norvegijoje.

Sezoninis darbininkas

Sezoninis darbininkas yra užsienietis, dirbsiąs pvz. derliaus nuėmimo ar uogų rinkimo miške darbus ar pavaduosiąs kitus darbininkus jų eilinių atostogų metu. Sezoninio darbininko darbo leidimas duodamas ne ilgesniam, nei šešių mėnesių laikotarpiui, o naujas leidimas negali būti išduodamas anksčiau, nei po šešių mėnesių buvimo už Norvegijos ribų. Asmuo, prašantis sezoninio darbininko leidimo, turi turėti konkretų darbo pasiūlymą ir darbo sutartį. Atlyginimas ir darbo sąlygos negali būti blogesnės už įprastas Norvegijoje. Šis leidimas nėra pagrindas gauti leidimą  nuolat gyventi šalyje.

Au Pair

Au Pair vadinami jauni užsieniečiai (-ės) dirbantys (-ios) norvegų šeimose ir ten gaunantys (-ios) maistą, gyvenamąjį plotą bei pinigų smulkioms išlaidoms. Šių asmenų buvimo tikslas yra išmokti norvegų kalbą ir susipažinti su kultūra. Au Pair amžius turi būti nuo 18-os iki 30-ies metų. Prašant leidimo šiam darbui, turi būti pateiktas konkretus darbo pasiūlymas. Prašyti leidimo dirbti ir jį gauti reikia dar prieš važiuojant į Norvegiją. Šis leidimas išduodamas laikotarpiui iki dvejų metų ir nesuteikia pagrindo gauti leidimą nuolat gyventi šalyje.

Praktikantas

Praktikantu yra vadinamas asmuo, pageidaujantis įgyti profesinį apmokymą, kurį jis panaudos Tėvynėje. Privaloma, jog darbas būtų ypač reikšmingas darbuotojo kompetencijai ir natūraliai susijęs su asmens profesiniu išsilavinimu. Paprastai dėl šio leidimo praktikantai turėtų kreiptis ir laukti, kol jis bus suteiktas, būdami savo Tėvynėje, išskyrus tuos atvejus, kai darbas yra gaunamas per tam tikras organizacijas. Šis leidimas išduodamas laikotarpiui iki dvejų metų ir nesuteikia pagrindo gauti leidimą nuolat gyventi šalyje.

Dirbantis svečias

Dirbantis svečias yra užsienietis, kaupiantis žinias apie Norvegijos žemdirbystę bei kultūrą. Dirbantis svečias atlieka kasdieninius darbus ūkyje kartu su šeimos, kurioje gyvena, nariais. Prašant šio leidimo, turi būti pateiktas konkretus darbo pasiūlymas. Prašyti leidimo ir jį gauti reikia dar prieš važiuojant į Norvegiją. Šis leidimas išduodamas laikotarpiui iki trijų mėnesių ir negali būti pratęstas ar atnaujintas. Leidimas taip pat nesuteikia pagrindo gauti leidimą nuolat gyventi šalyje. Apie tai kokius dokumentus pateikti kartu su prašymu ir kaip pildyti paraišką skaitykite internetinėje Imigracijos Tarnybos svetainėje www.udi.no arba Norvegijos lietuvių bendrijos svetainėje www.nlbendija.org.

Įprasti klausimai kreipiantis dėl leidimo dirbti Norvegijoje suteikimo

Kur kreiptis dėl leidimo suteikimo?

Jei esate Norvegijoje, kreipkitės į policiją.

Koks mokestis paduodant prašymą leidimui?

Pateikdami prašymą dėl leidimo suteikimo ar prašydami jį pratęsti turite, jau jį įteikdami, sumokėti 800,- norvegiškų kronų mokestį. Prašantys leidimo pagal ES/EEE šalių piliečiams galiojančias taisykles mokesčio nemoka.

Kiek laiko užims prašymo nagrinėjimas?

Įvairiai. Pasidomėkite UDI internetinėje svetainėje www.udi.no arba paskambinkite UDI informacijų tarnybai.

Ar galima sprendimą apskųsti jei prašymas nebus patenkintas?

Taip. Jei apskųsite, skundas bus nagrinėjamas UDI, o vėliau, jei UDI savo sprendimo nepakeis, užsieniečių reikalų komisijoje (UNE). Skundo nagrinėjimas yra nemokamas.

Ar gali darbdavys, draugai, šeimos nariai ar priimanti šeima kreiptis dėl darbo leidimo mano vardu?

Darbdavys gali kreiptis į policiją, pateikdamas raštišką Jūsų įgaliojimą (atskira anketa). Draugai, šeimos nariai ar priimanti šeima Jūsų vardu kreiptis negali.

Ar aš, jei man nereikalinga viza, galiu pradėti dirbti anksčiau, negu mano prašymas bus išnagrinėtas?

Ne, kol leidimas nesuteiktas, pradėti dirbti draudžiama. Jei gavote laikinąjį leidimą, galite pradėti dirbti.

Ar galiu būti / gyventi Norvegijoje be leidimo?

Įstatymo, draudžiančio Jums būti Norvegijoje nėra. Reikalaujama, jog išvyktumėte iš Norvegijos išbuvęs čia tris (ar šešis) mėnesius. Tačiau nereikalaujama tam tikrą laiką išbūti už Norvegijos ribų. Jūs galite vėl bet kada atvykti į Norvegiją ir vėl čia būti tris ar šešis mėnesius. Svarbu žinoti, jog jei Jūs faktiškai gyvenate Norvegijoje, turite kreiptis dėl laikinojo leidimo čia gyventi suteikimo ir įsiregistruoti gyventojų registre.


Darbas Norvegijoje

Darbo sutartis

Darbo sutartis sudaroma, atsižvelgiant į konkretaus projekto trukmę. Bet visos vėlesnės derybos, liečiančios darbo sutarties pratęsimą ar darbą kito sezono metu, vyksta asmeniškai tarp darbdavio ir darbuotojo. Dažniausiai sėkmingą bendradarbiavimą tarp darbuotojo ir darbdavio nulemia įdarbinto asmens darbo rezultatai ir jo sugebėjimas prisitaikyti prie darbo sąlygų Norvegijoje.
Visi darbuotojai su darbdaviu privalo pasirašyti darbo sutartį, kuri numato darbo laiką, darbo užmokestį ir kitas darbo sąlygas bei atostogas. Būtinai įsigilinkite ir supraskite sutartį, prieš ją pasirašydami. Pasirašytos sutarties antrąjį egzempliorių turite pasilikti sau. Pasirašius darbo sutartį, Jūs esate darbdavio automatiškai apdraudžiamas nuo traumos darbo ir kelionės iš darbo ir į darbą metu. Visi darbuotojai nustatytu laiku privalo gauti darbo užmokestį ir algos išmokėjimo lapelį (lønnslipp). Paprastai darbdavys pats neatskaičiuoja iš algos mokesčio, pvz., už buto nuomą ar pan. Jums turi būti išmokama pilna suma, atskaičiuojant tik mokestį valstybei, o visus kitus atskaitymus darbdavys gali daryti tik raštiškai susitaręs su Jumis (tai gali būti įrašyta į darbo sutartį). Metų pabaigoje darbdavys jums turi pateikti visų metų algos lapelį (lønns- og trekkoppgave). Jį darbdavys taip pat siunčia ir Mokesčių inspekcijai, kuri tikrina, ar teisingai sumokėti mokesčiai. Darbo sąlygas ir darbdavių bei darbuotojų santykius kontroliuoja Darbo inspekcija. Daugiau informacijos apie savo teises ieškokite šios tarnybos tinklalapyje www.arbeidstilsynet.no. Atsiminkite, kad dirbti be darbo leidimo ir raštiškos darbo sutarties yra rizikinga, nes galite tapti nesąžiningų darbdavių išnaudojimo auka. Jei kils konfliktas su darbdaviu, kreipkitės į teisininkus (žr. toliau skyrių “Teisinė pagalba”).

Mokesčių sistema Norvegijoje

Mokesčių požiūriu, vienas iš Norvegijos ir Lietuvos skirtumų yra tas, kad Norvegijoje nėra vieningo gyventojų pajamų mokesčio procento. Mokamų mokesčių dydį lemia daugelis faktorių: gaunamas atlyginimas, darbo stažo trukmė, dirbančiojo šeimos sudėtis ir kt. Mokesčius įtakojančios konkrečios sąlygos ir pagal tai apskaičiuotos atitinkamos mokesčių sumos nurodomos mokesčių lentelėse, kurias Norvegijos mokesčių departamento skyriai kiekvienam darbuotojui pateikia individualiai.
Jei darbdavys suteikia darbuotojui nemokamą maitinimą ir gyvenamąjį plotą, tai laikoma nepinigine pajamų dalimi, kuri gali būti apmokestinama. 2008 metais tokios pajamos buvo įvertintos 100 NOK vienai parai.
Iliustruosime tai, kas pasakyta, pavyzdžiu. Tarkime, darbo dienos atlyginimo vidurkis yra 700 NOK. Taip pat darbuotojui suteikiamas nemokamas gyvenamasis plotas ir pilnas maitinimas. Tokiu atveju jums teks mokėti mokesčius nuo 800 NOK sumos (grynosios pajamos, lygios 700 NOK + kitos pajamos 100 NOK).

Asmens kodas, banko sąskaita ir gyvenamosios vietos registravimas Norvegijoje

Visi, turintys leidimus dirbti Norvegijoje, gauna asmens kodą, tuomet jau gali atsidaryti sąskaitą banke (pateikę darbo sutartį ir pasą), nes darbdavys Jūsų algą paprastai perveda į Jūsų banko sąskaitą. Savo gyvenamąją vietą privalote registruoti gyventojų registre (folkeregister), kuris yra šalia kiekvieno Mokesčių inspekcijos skyriaus, žr. www.skatteetaten.no. Pakeitę gyvenamąją vietą, gyventojų registrui privalote pranešti naująjį adresą. Jei Norvegijoje gyvenate ilgą laiką, privalote Lietuvos valdžios institucijoms deklaruoti savo gyvenamąją vietą. Daugiau informacijos apie tai, taip pat apie Lietuvoje mokėtinus mokesčius, teiraukitės LR Ambasadoje. Atminkite: kadangi tarp Norvegijos ir Lietuvos galioja dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, mokantys mokesčius Norvegijoje, Lietuvoje jų paprastai nemoka.

Mokesčių kortelė Norvegijoje


Įsidarbinus Norvegijoje, Jums bus reikalinga „skattekort“ (mokesčių kortelė), nurodanti, kiek procentų savo uždarbio turite sumokėti kaip mokestį valstybei. Ją išduoda Mokesčių inspekcija www.skatteetaten.no. Susisiekite su artimiausiu savo gyvenamosios vietos Norvegijoje Mokesčių inspekcijos skyriumi, ir ją gausite.

Laisvalaikis Norvegijoje

Norvegijoje yra daugybė galimybių puikiai praleisti laisvalaikį. Neminėsime visų įprastų laisvalaikio leidimo būdų, tačiau norime informuoti, kad Norvegijoje bibliotekos yra nemokamos, ir Oslo Deichmanske bibliotekoje (ypač centriniame jos skyriuje) yra didelis knygų įvairiomis kalbomis, tame tarpe ir lietuvių, pasirinkimas. Informacijos ieškokite www.deichmanske-bibliotek.oslo.kommune.no. Knygas, jei gyvenate ne Oslo, per vietinę Deichmanske biblioteką galima gauti paštu.

Automobilis Norvegijoje

Norvegijoje yra griežtos automobilių importo taisyklės. Jei Norvegijoje dirbate ir gyvenate pastoviai, privalote automobilį perregistruoti ir sumokėti jo importo mokestį. Automobilis taip pat turi būti apdraustas. Laikykitės eismo taisyklių, nustatyto greičio apribojimo, o ypač – draudimo vairuoti išgėrus. Jei asmuo sulaikomas vairuojantis išgėręs (leistina norma – 0,2 promilės alkoholio), jam paprastai dvejiems metams atimama teisė vairuoti automobilį Norvegijoje. Sulaikytas pakartotinai - gali visam laikui prarasti teisę vairuoti automobilį Norvegijoje. Daugiau informacijos - Norvegijos kelių transporto inspekcijos internetinėje svetainėje www.vegvesen.no.

Teisinė pagalba Norvegijoje

Kaip ir kiti užsieniečiai, esantys Norvegijoje – nesvarbu, dirbantys ar turistai – Jūs turite tam tikras teises. Darbdavys negali Jūsų be niekur nieko atleisti iš darbo, nes galioja tam tikros taisyklės, kurių jis privalo laikytis. Pavyzdžiui, atleidimas iš darbo privalo būti raštiškas, taip pat tam turi būti pagrindas, jis turi būti pateiktas iš anksto ir pan. Asmuo, atleistas iš darbo neteisėtai, gali turėti teisę gauti išeitinę išmoką, algą ir kt. Jei Jūs, dirbdamas Norvegijoje, darbo metu susižalosite ar susirgsite, galbūt turite teisę į kompensaciją dėl traumos ar kitos patirtos žalos. Norvegijos lietuvių bendrija ir Advokatų firma Salomon Johansen AS bendradarbiauja, norėdami padėti Lietuvos piliečiams, kurie patiria sunkumų. Lietuvos piliečiai, susižaloję darbo metu, susirgę profesine liga ar neteisėtai atleisti iš darbo, taip pat patyrę smurtą, prievartą ar išprievartavimą gali susisiekti su Norvegijos lietuvių bendrija ar advokatų firma ir nemokamai gauti pirmąją konsultaciją, kurios metu galės sužinoti, kokias teises jie turi ir ką reikėtų daryti toliau. Tam tikrais atvejais valstybė gali Jums visiškai ar dalinai padengti išlaidas už advokato paslaugas.

Vertėjai Norvegijoje

Jei dar nepakankamai mokate norvegų kalbą ir dėl to iškyla sunkumų bendrauti ar susirašinėti su Jums reikiamomis institucijomis, Jums padės vertėjai. Atvyksime į Jums reikalingą vietą vertėjauti, taip pat išversime ar surašysime pagal Jūsų pageidavimus visus Jums reikalingus dokumentus, suteiksime informaciją apie tai, kaip juos legalizuoti ir patvirtinti, į kokias institucijas siųsti. Už vertėjų paslaugas mokama pagal nustatytus tarifus.
 

Viskas apie Vokietija (Legalus darbas Vokietijoje)

Legalus darbas Vokietijoje /
Viskas apie Vokietiją


Bendrieji duomenys apie Vokietijos gamtą ir klimatą

Vokietijos klimatas permainingas ir įvairus. Čia yra dvi klimatinės zonos: žemyninio ir jūrinio klimato. Vokietijos klimatui nebūdingi labai stiprūs temperatūrų svyravimai. Rytuose ir vakaruose žiemos orai skiriasi: vakaruose temperatūra labai žema, tuo tarpu vakaruose žiemos gana švelnios. Vasarą temperatūra svyruoja nuo 20 iki 30 laipsnių Celsijaus.
Birželio – rugsėjo mėnesiai yra labiausiai tinkami aplankyti Vokietiją. Šiuo metų laiku dienos yra šiltos, tačiau naktimis oras atvėsta, todėl eidami pasivaikščioti vakare būtinai pasiimkite švarkelį arba megztuką. Būkite pasiruošę lietingam orui – vasarą čia gana dažnai lyja. Balandis, gegužė ir spalis taip pat tinkami turizmui; šis metų laikas labiausiai tinkamas lankyti muziejus. Gruodžio mėnesį Vokietijoje veikia daug kalėdinių mugių; čia galite nupirkti kalėdinių dovanų šeimos nariams ar draugams. Žiemos Vokietijoje šaltos ir drėgnos.
Vokietijos pakrantėse susiformavę daug plokščių, žemų salų, salynų, nerijų ir pusiasalių, įlankų, užutėkių, Šiaurės jūros pakrantėse būdinga labai didelė potvynių ir atoslūgių amplitudė. Svarbiausios salos: Rytų Fryzų salos, Helgolandas (Šiaurės jūra), Fėmarnas (Baltijos jūra), Riugenas, Uzedomo sala.

Transportas Vokietijoje

Traukiniai

Vokietijoje labai gerai išplėtotas geležinkelių tinklas. Kelionės traukiniais yra patogus ir greitas susisiekimo būdas.
Norint sužinoti traukinių tvarkaraštį, galima stotyje prieiti prie kasos langelio, pasakyti pradinį ir galutinį jūsų kelionės taškus, ir stoties darbuotojai jums atspausdins greičiausią maršrutą su nurodymais kur ir kada persėsti.
Reikiamą maršrutą taip pat galite susidaryti apsilankę interneto tinklapyje www.bahn.de.
Keliaujant traukiniais keliese, patartina įsigyti:
• Žemės bilietą, kuris galioja tam tikroje Vokietijos žemėje visą dieną. Jis būna skirtas vienam asmeniui arba 5 asmenų grupei. Dažnai grupinį bilietą verta įsigyti net ir tuo atveju, jei keliaujate tik dviese;
• Savaitgalio bilietą, kuris galioja šeštadienį arba sekmadienį visoje Vokietijos teritorijoje. Jis taip pat būna vieno asmens ir grupinis.
Tiesa, įsigijus šiuos bilietus galima važiuoti tik regioniniais traukiniais, kurie yra paprastesni ir lėtesni už modernius IC arba ICE.
Greitieji traukiniai (IC ir ICE) gali važiuoti net 250km/h greičiu. Bilietai į juos yra šiek tiek brangesni. Tačiau dažnai jais naudojantis, galima įsigyti metinę nuolaidų kortelę (Bahnkarte), kurios turėtojai gali pirkti bilietus su nuolaida visoms kelionėms traukiniais.
Ją įsigyti apsimoka ir tuomet, jei vykstate į Vokietiją tik keliems mėnesiams.

Metro

Geriausiai išvystytas didžiausiuose miestuose, visų pirma Berlyne. Miesto žemėlapius ir metro, tramvajų maršrutus galite rasti:
www.bvg.de
www.berlin.de
www.muenchen.de

Automobiliai

Keliai Vokietijoje labai geri, leidžiamas didelis greitis, o kai kur ir neribotas. Leistinas greitis mieste – 50km/h. Nuorodos ir rodyklės labai aiškiai išdėstytos. Vienas privalumų yra tas, kad Vokietijoje nėra kelių mokesčio.
Tačiau nereikia pamiršti, kad kiekvieną dieną Vokietijos keliuose susidaro gana nemaži kamščiai, dėl to jūsų kelionė gali tapti varginanti ir užtrukti ilgiau, nei jūs to norėtumėte.
Mitfahrzentrale
Tai yra turbūt pigiausias būdas keliauti Vokietijoje. Žmonės, kur nors vykstantys automobiliu, skelbimų lentoje parašo, kada ir kur važiuoja, kiek laisvų vietų automobilyje turi.
Jūs galite su jais susisiekti, susitarti ir važiuoti kartu. Tokios kelionės kaina yra sutartinė. Dažnai ji priklauso nuo to, kiek žmonių susirenka, nes kelionės išlaidas visi dalijasi tarpusavyje. 100 kilometrų kelionė vidutiniškai jums gali kainuoti 5-7 EUR.
Mitfahrzentrale skelbimai internete:
www.mitfahrzentrale.de
www.mitfahrgelegenheit.de
Taip pat galite rasti atskirų miestų, universitetų ar bendrijų skelbimų lentų pakeleiviams.

Autostopas

Keliaujant autostopu Vokietijoje, svarbu žinoti, kad greitkeliuose stovėti šalikelėse yra draudžiama. Vairuotojus galima užkalbinti degalinėse arba poilsio aikštelėse.
Svarbu turėti žemėlapį ir žinoti, kuriuo tiksliai keliu jums reikia važiuoti. Toks keliavimo būdas Vokietijoje yra priimtinas ir pakankamai saugus, nors rizika visuomet išlieka.

Gyventojai, miestai, kalba Vokietijoje

Didžiausias šalies miestas yra Berlynas, kuriame gyvena apie 3,4 mln. žmonių. Kiti dideli miestai, turintys daugiau nei 1 mln. gyventojų, yra Hamburgas ir Miunchenas
95 % gyventojų gimtoji kalba yra vokiečių arba vienas iš jos dialektų. Tiesa, daug dialektų yra sunkiai suprantami žmonėms, mokantiems tik bendrinę vokiečių kalbą, nes jie kartais skiriasi ir žodynu, ir fonologija, ir sintakse. Populiariausios imigrantų kalbos yra turkų, lenkų ir rusų. 67 % Vokietijos gyventojų moka bent vieną, 27 % – bent dvi, ir 8 % – bent tris kalbas neskaitant gimtosios. Pagal šiuos duomenis, vokiečiai moka mažiau kalbų nei daugelio mažesniųjų ES šalių žmonės, bet daugiau nei Lenkijos, Prancūzijos, Ispanijos, Italijos, Vengrijos, Jungtinės Karalystės ir kelių kitų ES valstybių gyventojai. Plačiausiai mokamos negimtosios kalbos yra anglų (56 %), prancūzų (15 %) ir rusų (5 %). Nors daliai gyventojų vokiečių kalba nėra gimtoji, ją moka beveik visi Vokietijoje gyvenantys žmonės.[21]
 
Vokietijos valstybė

 
•         Vokietija yra federacinė parlamentinė demokratinė respublika. Dabartinė Vokietijos Konstitucija buvo priimta 1949 metais. Valstybės vadovas – federacijos prezidentas (Bundesprezidentas), jį 5 metų kadencijai kartu renka Bundestagas ir Bundesratas. Prezidentas tėra simbolinė figūra, atliekanti reprezentacines ir tarpininkavimo funkcijas. Įstatymų veto teisės prezidentas neturi. Prezidentas skiria tik tam tikrus valstybės tarnautojus (ambasadorius, konsulus).
•         Įstatymų leidžiamoji valdžia – Bundestagas (renkamas tiesiogiai) bei federalinėms žemėms atstovaujantis Bundesratas. Bundestagas renkamas 4 metams slaptu, lygiu, tiesioginiu, proporciniu balsavimu. Bundestagą sudaro 603 atstovai, veikia 4 frakcijos – krikdemai (CDU/CSU), socialdemokratai (SPD), FDP ir Žalieji. Vyriausybei vadovauja federalinis kancleris (Bundeskancleris), renkamas parlamento.
•         Vokietija yra viena iš Europos Bendrijų steigėjų, viena iš didžiųjų ES narių, kartu su Prancūzija, Italija ir Jungtine Karalyste daugiausiai balsų ES institucijose turinti valstybė narė. Kartu su Prancūzija Vokietija atlieka iš esmės vadovaujantį vaidmenį. Pagrindinė Europos Sąjungos plėtros šalininkė. Siekia stiprinti Europos Sąjungos politinį, gynybinį ir saugumo bendradarbiavimą, nuolatinės vietos Jungtinių Tautų Saugumo taryboje (nurodydama, kad ją remia Prancūzija, Rusija ir Japonija).

Vokietija ir Europos sąjunga

•         Ar gali šalis, iš visų pusių supama devynių kaimyninių šalių sienų, nevykdyti aktyvios Europos politikos? Atsakymas aiškus: būdama centrinėje dabartinės Europos Sąjungos (ES) dalyje, Vokietija turi ypatingą naudą iš taikios ir geros kaimynystės.
•         Ir ekonomiškai gyvybinga Europa atitinka Vokietijos interesus: integracijos procesas pasiteisino kaip tinkamas pagrindas taikos, gerovės ir saugumo išsaugojimui.Pasirašius Romos sutartis dėl Europos ekonominės bendrijos įkūrimo, 1957 m. prasidėjo Europos integracijos sėkmės istorija. Pagrindinės užduotys buvo Vakarų Europos ekonomikų vystymas, gilinant bendradarbiavimą ir skatinant prekybą tarp valstybių steigėjų.
•         Nenuvertinant politinės Europos jungimosi reikšmės, galima būtų pasakyti, kad ekonominė integracijos dinamika ir didelės rinkos patrauklumas stipriausiai motyvuoja kitas Europos valstybes prisijungti prie ES. Tai liečia Didžiosios Britanijos, Danijos ir Airijos įstojimą į ES aštuntajame dešimtmetyje, Graikijos, Ispanijos ir Portugalijos įstojimą devintajame dešimtmetyje bei Austrijos, Švedijos ir Suomijos įstojimą dešimtajame dešimtmetyje. Tai liudija ir magnetizmas, kuriuo ES 2004 m. ir 2007 m. pritraukė naujas Rytų, Vidurio ir Pietų Europos rinkos demokratines valstybes. Kaip ir jaunai Federacinei Respublikai jaunoms demokratinėms Pietų ir Rytų Europos valstybėms įstojimas į ES reiškė jų politinių laimėjimų pripažinimą ir perdraudimą, įveikiant diktatūrą ir despotizmą.
•         2009 m. gruodį įsigaliojus Lisabonos sutarčiai, užsidaro intensyvių derybų ratas. Vokietijos Europos politika visais šio proceso etapais vaidino pagrindinį vaidmenį: tai buvo Vokietijos kartu inicijuota Europos Sąjungos koncepcija, kuri šalia ekonominės ir valiutos sąjungos lietė ir sustiprintą ir veiksnią politikos sąjungą. Mastrichto sutartyje dideliame politiniame projekte buvo privalomai užfiksuotas pirmasis kertinis akmuo, tačiau politinė sąjunga liko tik vizija. Vėliau paaiškėjo, kad ji bus kuriama etapais, tam tikrais žingsniais ir kitais pagrindais. Todėl Vokietija dėjo visas pastangas derybose dėl Amsterdamo ir Nicos sutarčių bei konstituciniame konvente dėl institucinės struktūros laipsniško pritaikymo ir tolimesnio vystymo, dėl kompetencijų išaiškinimo ir atitinkamo ES sprendimų demokratinės kokybės išplėtimo.

Kelionė į Vokietija

•         Vežame į Vokietiją keleivius, siuntinius. Paimame iš visų miestų. Iš Lietuvos išvažiuojame kiekvieną PENKTADIENĮ, iš Vokietijos išvažiuojame kiekvieną SEKMADIENĮ.
•         Važiuojame komfortabiliu Mercedes-Benz mikroautobusu: patogios sėdynės, DVD, vaizdo ir garso aparatūra. Keleiviai apdrausti visos kelionės metu. Vairuoja du patyrę ir paslaugūs vairuotojai. Patogu, saugu ir greita.
•         Visada stengiamės pasiūlyti savo klientams ne tik kokybiškas, greitas, patikimas paslaugas, malonų aptarnavimą, bet ir žemiausias kainas.
•         Be abejo galite pasirinkti ir kitus keliones variantus. Pvz., lėktuvu ar autobusu, daug žmonių važiuoja ir savo transportu. Keliaujant savo mašina, privalumas tas, kad yra galimybė paimti papildomą bagažą bei išdalinti kelionės išlaidas 2-4 žmonėms.

Taigi išskiriame keliavimo būdus:
1) AUTOBUSU, šį pasiūlymą jau aptarėme aukščiau.
2) LĖKTUVU

Mums patinka Greitai.lt , kur apžvelgiami visi esami lėktuvų kompanijų pasiūlymai, iki Frankfurto  skrydis galėtų kainuoti nuo 506 LTL iki 5378 LTL, kainų skirtumas visai nelogiškas, be to, nenurodyti visi oro uostai, tačiau skrydžių pasirinkimo gausa – stebinanti.
3) TRAUKINIU

Lietuvos geležinkeliai Tarptautinius maršrutus pateikia tik į kaimynines šalis, todėl optimalus variantas - pasižiūrėti Vokietijos geležinkelių internetiniam puslapyje, kur nuodugniai aprašoma kelionė iš Vilniaus į Berlyną, su visais persėdimais;
4) LAIVU
Ko gero, ši transporto priemonė netinka tuo atveju, kai norima nebrangiai ir pakankamai greitai nukeliauti į Vokietiją, bet daugiau informacijos apie laivų reisus galima rasti DFDS LISCO GmbH puslapyje ;

Pasiruošimas kelionei į Vokietiją

•         Patariame kiekvienam keliaujančiam pasirūpinti keliais dalykais:
•         1.Dokumentai
•         2.Pinigai, kreditinė kortelė
•         3.Drabužiai keliems sezonams
•         4.Maistas pirmoms 2-3 savaitėms
•         5.Būtini vaistai
•         6.Gera avalynė
•         Visą kitą informaciją UAB „Jobcenter LT“ suteiks priklausomai nuo pasirinkto darbo.


Darbo Vokietijoje paieška iš Lietuvos


•         UAB „Jobcenter LT“, įmonės kodas 300690248. LICENZIJA. Pagrindinė įmonės veiklos sritis - Lietuvos piliečių ir nuolat gyvenančių Lietuvoje asmenų įdarbinimas Norvegijoje, Anglijoje, Vokietijoje. Kitos veiklos sritys - privačių bei verslo kontaktų paieška tiek Norvegijoje, Anglijoje, Vokietijoje, tiek ir Lietuvoje, šių kontaktų palaikymas, darbo projektų planavimas ir vykdymas, bendradarbiaujant su kitomis Lietuvos ir Baltijos šalių įmonėmis, o taip pat personalo atranka Lietuvoje ir jo paruoššimas darbui užsienyje.
•         Tel. + 370 5 246 05 80 Mob. +370 604 28567
 
Kandidatų registracija

Asmeniškai - klientas kviečiamas į įmonės ofisą konsultacijai. Jis atsineša su savimi (arba užpildo po konsultacijos) gyvenimo aprašymą (CV-anketą). Užregistravus kandidatą, padaromos reikalingų dokumentų kopijos, jie išverčiami ir  patvirtinami. Patikrinamos ir kalbos žinios.
Internetu - Šis registracijos būdas naudojamas tuo atveju, kai klientas neturi galimybės asmeniškai atvykti į pokalbį-konsultaciją.
Tuomet klientas, tik IŠ ANKSTO SUSITARĘS SU MŪSŲ VADYBININKU, išsiunčia mums savo gyvenimo aprašymą (CV-anketą) ir reikalaujamų dokumentų kopijas elektroniniu paštu. Pateikiant klientui vienus ar kitus pasiūlymus, pagrindiniais kriterijais išlieka: asmens kvalifikacija, anglų kalbos mokėjimas, darbo konkrečioje sferoje patirtis bei galimybė gauti aSvarbiausia, ką reikia nurodyti Jūsų CV-anketoje (Gyvenimo aprašyme)
Anketoje verta suteikti kuo daugiau informacijos apie save, savo įgūdžius ir žinias, darbo patirtį ir pageidavimus. Neužpildyti gali likti tik nepažymėti laukeliai, tačiau anketos, kuriose asmuo nenurodė savo išsilavinimo ir/ar darbo patirties, paprastai nesulaukia darbdavių susidomėjimo. Neabejotina, kad, rinkdamiesi darbuotojus, darbdaviai pirmiausiai atkreipia dėmesį į asmens darbo patirtį. Todėl primygtinai patariame nurodyti, kokioje srityje esate labiausiai patyręs bei kokioje darbo sferoje manote galėsiąs būti naudingiausiu darbuotoju.
Mūsų įmonės tikslas – abipusiu pasitikėjimu pagrįsta patikimų klientų rato plėtra. Jei pažįstate jau pasinaudojusį mūsų paslaugomis asmenį, kuris galėtų rekomenduoti jus asmeniškai, paminėkite tai savo CV-anketoje. Informuojant apie laisvas darbo vietas, tai būtų jūsų privalumas.
Jeigu ateityje norėtumėte atnaujinti savoandidatų atranka
Įdarbinimo agentūra "DARBMAN" didelėmis grupėmis klientų į Vokietijoje nesiunčia, nes įmonės veiklos prioritetas - personalo atranka smulkiems ir vidutiniams projektams. Darbuotojų parinkimas, konsultacinis pokalbis bei užsienio kalbos žinių pakankamumo patikrinimas atitinkamam darbo pasiūlymui atliekamas Lietuvoje, bet galutinį sprendimą dėl pasirenkamo asmens darbdavys priima asmeniškai, remdamasis pateikta informaciją. Todėl mūsų agentūra, sudarydama duomenų bazę, nesiremia griežto įdarbinimo eiliškumo principu, ir mes neduodame garantijos įdarbinti per konkretų laikotarpį. Viską lemia projektas, reikalaujantis atitinkamų darbuotojų, jų kvalifikacija bei darbdavio apsispren

Įdarbinimas Vokietijoje

Siekiantiems įsidarbinti Vokietijoje dideliu privalumu tampa vokiečių kalbos mokėjimas, nes vienoje vietoje dažniausiai dirba vos vienas ar keli darbuotojai iš Lietuvos. O darbdaviai reikalauja vokiečių kalbos žinių. Kai kuriuose projektuose, pvz., statybose, yra galimybė kartu dirbti keliems asmenims iš Lietuvos, iš kurių bent vienas moka kalbą. Taigi, net ir nemokantiems užsienio kalbos, tačiau geriems savo srities specialistams neužkertamas kelias įsidarbinti Vokietijoje. Tokiu atveju sudaroma darni kelių asmenų komanda: į kvalifikuotų darbuotojų grupę paskiriamas darbuotojas, gerai susišnekantis vokiškai.
Kai kuriais atvejais mūsų įmonė rengia vokiečių kalbos kursus, skirtus konkrečiam projektui. Šias mokymo išlaidas kartais padengia darbdavys, norintis įdarbinti pas save tinkamą kandidatą.
 

Profesinės kvalifikacijos pripažinimas

Gausite geriau apmokamą ar pagal savo išsilavinimą ar specialybę darbą, jei turėsite dokumentus, patvirtinančius Jūsų išsilavinimą ir darbo patirtį.

Leidimas gyventi ir dirbti Vokietijoje

•         Leidimas gyventi

•         Norint gyventi Vokietijoje ilgiau nei 3 mėnesius, reikia gauti leidimą gyventi. Prašymas suteikti leidimą gyventi Vokietijoje pateikiamas Užsieniečių reikalų žinybai (Auslanderamt) pagal numatomą gyvenamąją vietą. Šį leidimą gausite šeimos susijungimo atveju.
•         Leidimas gyventi Vokietijoje taip pat bus išduodamas gavus Darbo žinybos leidimą dirbti, o šį gausite tuomet, kai Vokietijoje susirasite darbdavį, kuriam būtinai reikia būtent Jūsų. Leidimą gyventi Vokietijoje privalo gauti ir kuriantieji savo verslą, taip pat studentai ir pensininkai.
•       
•         Gyvenamosios vietos registracija
•         Atvykus į naują miestą ir susiradus būstą, reikia pranešti savo adresą vietinei Gyventojų registracijos tarnybai, kuri dažniausiai būna savivaldybėje. Tai reikia atlikti per savaitę, o kai kuriose federalinėse žemėse – per dvi savaites.
•         Šiai įstaigai privalote pranešti kiekvieną kartą, kai pasikeičia jūsų adresas, ši tvarka galioja ir Vokietijos piliečiams. Eidami užsiregistruoti, pasiimkite pasą ir būsto nuomos ar nuosavybės dokumentus, taip pat reikės užpildyti specialią formą.
•         Tuomet jums bus išduotas dokumentas, kad esate užregistruotas. Tokio dokumento kopijų Jums gali prireikti, atsidarant sąskaitą banke, užsirašant į biblioteką ir panašias institucijas.
•         
•         Leidimas dirbti
•         Naujoms Europos Sąjungos šalims (tarp jų ir Lietuvai) Vokietija taiko pereinamojo laikotarpio taisykles. Todėl įsidarbinti šioje šalyje įmanoma, tik gavus Darbo žinybos, kuriai reikia pateikti prašymą dėl leidimo išdavimo, leidimą dirbti.
•         Norėdami gauti leidimą dirbti, išsiderėkite, kad Jūsų būsimasis darbdavys patvirtintų, jog jam reikia būtent Jūsų. Taigi, gauti leidimą dirbti Vokietijoje kol kas nėra taip paprasta.

Darbas Vokietijoje
Darbo sutartis

Darbo sutartis gali būti ir žodinė, ir rašytinė. Patartina prašyti sudaryti rašytinę sutartį. EB direktyva 91/533/EEA įpareigoja darbdavį pagrindines darbo sutarties sąlygas užfiksuoti raštu ir pateikti susipažinti darbuotojui ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo darbo santykių pradžios.
Kaip ir kitose šalyse, Vokietijoje sudaromoje darbo sutartyje turėtų būti nurodyta:
pareigos;
papildomos užduotys;
darbo laikas - pradžia, pabaiga, viršvalandžių galimybė;
bandomojo laikotarpio trukmė ir įspėjimo terminas apie atleidimą iš darbo;
atlyginimas, premijos bei kitos išmokos;
atostogų trukmė.
Jei pasirašote terminuotą darbo sutartį, per dvejus metus ji negali būti pratęsta daugiau nei tris kartus. Nes kitaip tokiam darbui turi būti sudaroma neterminuota sutartis. Kai kuriuose sektoriuose, pvz., statybų, privaloma kolektyvinė sutartis.
Bandomasis laikotarpis Vokietijoje negali viršyti pusės metų.
Vokietijoje nėra nustatyto privalomo minimalaus mėnesinio atlyginimo. Paprastai abi pasirašančios pusės (darbuotojas ir darbdavys) sutaria dėl atlyginimo sumos.
Darbo laikas
Darbo laiką Vokietijoje reglamentuoja „Darbo laiko įstatymas” (Arbeitszeitgesetz). Darbo savaitės trukmė: 38 – 40 valandų, priklausomai nuo to, koks darbo laikas nurodytas kolektyviniame susitarime.
Darbo diena paprastai neturi viršyti 8 val, po kurių turi būti nepertraukiamas 11 valandų poilsis. Jei darbo diena ilgesnė nei 6 valandos, tai 30 min. pertrauka yra privaloma. Sekmadienis ir valstybinės šventės paprastai yra ne darbo dienos.
Minimalus atostogų laikas Vokietijoje - 24 darbo dienos. Kitoks laikas gali būti numatytas pagal atskirą kolektyvinį susitarimą ar tam tikroms socialinėms grupėms - paaugliams, neįgaliesiems.

Mokesčių sistema Vokietijoje

•         Fizinių asmenų pajamų mokestis
•         Vokietijoje galioja progresyvinė mokesčių sistema. Mokamų mokesčių suma priklauso nuo šeiminės padėties, pajamų ir kt. Minimalus pajamų mokesčio tarifas 15 proc., maksimalus – 42 proc.
•         Iki tam tikros ribos (maždaug 640 eurų) pajamos visai neapmokestinamos. Deklaruojant pajamas, numatytais atvejais gali būti grąžinama dalis mokesčių.
•         Paprastai mokesčių mokėtojų korteles darbuotojams išduoda savivaldos institucijos. Kiekvienų metų pradžioje nauja kortelė turi būti perduodama darbdaviui.
Socialinė apsauga Vokietijoje
Socialinis draudimas
Draudimas neprivalomas tik tuo atveju, jei Vokietijoje dirbama mažiau nei penkiolika valandų per savaitę. O ir pajamos neturi siekti daugiau nei 400 eurų. Dirbantysis pats renkasi sveikatos ir kitų draudimų rūšis bei draudimo bendrovę.
Pasirinkę draudimo bendrovę, apie savo pasirinkimą turite pranešti darbdaviui. Apsidraudus Jums bus suteiktas draudimo numeris.
Socialinės apsaugos korteles tarnautojams išduoda federalinė pensijų draudimo tarnyba (Bundesversicherungsanstalt für Angestellte, BfA), darbininkams – vietos socialinio draudimo tarnyba (Landesversicherungsanstalt, LVA).
Po darbo sutarties pasirašymo kortelė perduodama darbdaviui. Privalomasis sveikatos draudimas paprastai apima ir apdraustųjų vaikus bei sutuoktinius.
Įmokos
Socialinio draudimo įmokas moka ir darbdaviai, ir darbuotojai santykiu 50:50. Įmokų suma priklauso nuo atlyginimo dydžio, o apmokestinamųjų pajamų dydis – nuo draudimo rūšies. Išsamesnės informacijos teiraukitės draudimo įstaigoje, kurioje esate apdraustas.
Paprastai socialinio draudimo įmokų dydžiai būna tokie:
Sveikatos draudimas – nuo 11,5 proc.
Senatvės draudimas- 19,5 proc.
Nedarbo draudimas- 6,5 proc.

Išmokos

Dėl ligos ar kitos priežasties praradus darbingumą, darbdavys šešias savaites moka darbo užmokesčio dydžio išmokas. Susirgę turite informuoti darbdavį ir per tris dienas pateikti medicininę pažymą.
Jeigu būsite nedarbingas ilgiau nei 6 savaites, tai tą laikotarpį apmokės draudimas - maždaug 70 proc. darbo užmokesčio. Moterims suteikiamos šešių savaičių iki gimdymo ir aštuonių savaičių po gimdymo atostogos. Mokamos išmokos - tokio paties dydžio kaip ir atlyginimas.
Apie draudimo išmokas bei kitokią pagalbą bedarbystės, ligos, motinystės ir kitais atvejais išsamesnės informacijos (lietuviškai) galite ieškoti adresu www.ldb.lt/eures.
 
Vaiko pašalpa
Ji skiriama iki pilnametystės visiems vaikams, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta yra Vokietijoje ir legali (vaikas turi leidimą gyventi). Besimokantiems arba savanorišką darbą socialinėje ar ekologinėje sferoje dirbantiems jaunuoliams pašalpa teikiama net iki 27 metų (jei pajamos neviršija nustatytos normos). 
 
Kai vaikas gauna pašalpą iš Lietuvos, kartais Vokietija primoka pašalpų dydžio skirtumą. Išsamesnės informacijos teiraukitės Vokietijos įdarbinimo tarnybose (šeimos skyriuje).
 
Esant nepakankamoms tėvų pajamoms, kai jie dirba ne daugiau 19 val. per savaitę, jiems gali būti skiriama kasmėnesinė mokymo pašalpa, kol vaikui sueis dveji metai.
 
Už mokymo pašalpos suteikimą skirtingose federalinėse žemėse atsakingos skirtingos institucijos: Aprūpinimo skyrius, Jaunimo socialinės rūpybos skyrius, Pensijų ir socialinių reikalų skyrius, Rajono administracija, Šeimos ir socialinių reikalų skyrius, Valstybės kredito bankas.
 
 Laisvalaikis Vokietijoje

Vokietijos jaunimas ir suaugusieji turi daugiau sau skiriamo laiko, negu jo buvo prieš dešimt metų . Vidurkis - šešios su puse valandos per dieną. Ypač mėgstama leisti laisvalaikį kultūriniuose renginiuose arba sportuojant. Vokietijos žmonės mažiau laiko, nei daugelio ES šalių piliečiai, praleidžia žiūrėdami televizorių ar klausydamiesi muzikos.

Vokiška virtuvė

Natūralu, kad skirtingų regionų virtuvė skiriasi. Badeno – Viurtembergo, Šiaurės Reino - Vestfalijos, Reino krašto – Pfalco bei Saro žemių tradiciniai patiekalai yra Badeno Schneckensuepple (tiršta sraigių sriuba su žolelėmis), Švarcvaldo vyšnių tortas bei Rheinischer Sauerbraten (jautienos troškinys su vynu). Mėgstamiausias gėrimas šiuose kraštuose – vynas.
 
Bavarijos ir Heseno virtuvėse derama duoklė atiduodama mėsai ir alui. Čia paskanausite kepto paršelio (Spannferkel), sūrio su grietinėle (Handkaes), švabiškai paruoštų grybų su sūriu ir sviestu.
Tradiciniai Tiuringijos, Brėmeno  ir Saksonijos patiekalai – Drezdeno šventinis vaisių tortas, pyragas su sezoniniais vaisiais (Blechkuchen) bei vanilinis desertas su vynu (Welfenspeise).
Berlyno, Brandenburgo, Hamburgo,  Meklenburgo – Pomeranijos ir Šlėzvigo – Holšteino žemėse virtuvė panašesnė į skandinavų ir rytų šalių. Mėgaukitės Helgolando krevečių salotomis, mėsos kukuliais (Bulletten), mėsa drebučiuose (Sauerfleisch) , drebutine vaisių sriuba (Rote Gruetze)- šiose žemėse tai firminiai patiekalai. Žinoma, yra ir gausybė užkandžių (Vorspeise), o labiausiai paplitę gėrimai – alus ir vynas, beje, pastarąjį vokiečiai mėgsta gaminti ir iš obuolių. Obuolių vyno rūšys: Ebbelwoi, Äppler, Stöffche, Apfel.
Alus - vienas mėgstamiausių gėrimų visoje Vokietijoje, užimantis deramą  vokiečių kultūros dalį. Vokietija yra antroji pasaulyje (po JAV) valstybė pagal alaus rūšių skaičių – jų priskaičiuojama apie 1300. Dažniausiai aluje būna 4,7 - 5,4 % alkoholio, tačiau dvigubas Bockbier gali turėti iki 12 % alkoholio. Kasmet rengiamos alaus šventės - Oktoberfestai, sulaukiantys milijonų alaus mėgėjų.

Automobilis Vokietijoje.

Keliaudami po Vokietiją automobiliu, nepamirškite kelių žemėlapio. Be to, privalote turėti su savim vairuotojo pažymėjimą, automobilio registracijos dokumentus, draudimo liudijimą. Jei atvykote iš kitos valstybės – privalote ant automobilio turėti lipduką su jos trumpiniu. Piko valandos miestuose  - ne silpnų nervų vairuotojams. Miestų stovėjimo aikštelėse vietos nepigios, be to,  gali būti sudėtinga surasti vietą automobiliui miesto centre. Ir dar: miesto autobusams ir tramvajams teikiama pirmenybė gatvėse.
 
Teisinė pagalba Vokietijoje

Kaip ir visi Vokietijoje esantys užsieniečiai, nesvarbų, dirbantys ar šiaip keliaujantys, Jūs turite tam tikras teises. Jei dirbate, darbdavys negali Jūsų atleisti iš darbo be rimtos priežasties, nes jam galioja tam tikros taisyklės, kurių laikytis būtina. Pvz., apie atleidimą iš darbo privalu informuoti atleidžiamą asmenį iš anksto, pats atleidimas turi būti raštiškas ir pagrįstas, ir t.t. Atleidžiamas iš darbo asmuo gali turėti teisę į išeitinę išmoką, algą ir kt. Jei dirbdamas Vokietijoje, Jūs susižalosite ar susirgsite darbo metu,  galbūt turėsite teisę į kompensaciją dėl traumos ar kitos žalos. Mes pasiruošę prireikus suteikti Jums informaciją apie teisininkus, kurie gali Jums padėti Vokietijoje. Tam tikrais atvejais valstybė gali Jums pilnai ar iš dalies padengti išlaidas už advokato paslaugas.

Vertėjai


Dar nepakankamai mokate vokiečių kalbą? Iškyla sunkumų bendrauti ar susirašinėti su Jums reikiamomis institucijomis? Jums padės mūsų vertėjai. Atvyksime į reikiamą vietą vertėjauti, išversime ir surašysime pagal Jūsų poreikį visus reikalingus dokumentus, suteiksime informaciją kaip juos legalizuoti ir patvirtinti, į kokias institucijas siųsti. Vertėjų paslaugos apmokamos pagal nustatytus tarifus.
 

Specialybės